tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Od 2017 roku nowe rozgrywki w męskim tenisie

Od 2017 roku męski tenis będzie miał nowe rozgrywki, na kształt golfowego Ryder Cup. Nazwane będą Laver Cup, na cześć wybitnego australijskiego zawodnika Roda Lavera.
Roger Federer (L) i Novak Djoković (fot. Getty Images)

Po raz pierwszy zawody mają się odbyć we wrześniu 2017 roku. – To będą rozgrywki drużynowe, w których najlepsi tenisiści z Europy rywalizować będą z resztą świata. Mamy nadzieję, że to będzie taka impreza, która stanie się obowiązkowa dla zawodników i kibiców – powiedział prezydent australijskiego związku Craig Tiley.

Konferencja, na której zapowiedziano Laver Cup (fot. Getty) Na razie nie podano ani dokładnego terminu, ani też miejsca rozgrywania. Turniej będzie trwał trzy dni i odbywać się będzie co roku – poza latami olimpijskimi. – Nie będzie żadnych punktów do rankingu, ale za to wysokie nagrody finansowe – dodał Tiley.

W każdej drużynie ma być po sześciu zawodników. Czterech na podstawie światowego rankingu oraz dwóch z tzw. dziką kartą. Nominowani będą oni przez szefów obydwu zespołów. Każdego dnia mają odbywać się trzy mecze singlowe oraz jeden deblowy. Przy remisie o końcowym wyniku ma decydować kolejne spotkanie deblowe.

Mam nadzieję, że zawodnikom spodoba się ten pomysł i będą chcieli wziąć w tym udział – powiedział 77-letni Laver, jedyny tenisista w historii, któremu udało się zdobyć dwa kalendarzowe Szlemy. W sumie wygrał 11 turniejów wielkoszlemowych.

Tiley zapewnił, że już wcześniej trwały konsultacje z tenisistami i ich trenerami. – Wszyscy wyrażali się bardzo pozytywnie i zapewnili o chęci udziału w tego typu rywalizacji – podkreślił.

podobne informacje

Laver Cup: Europa pokonała Resztę Świata

Roger Federer przekazał na cele charytatywne ponad 50 mln dolarów

Laver Cup: Federer po raz drugi, nieobecność Nadala

Nadal i Federer zagrali w deblu. "Zapamiętam to do końca życia"