tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kadra szczypiornistek wraca do gry

W poniedziałek rozpocznie się zgrupowanie reprezentacji Polski piłkarek ręcznych przed turniejem towarzyskim w Gdańsku. Dla zawodniczek trenera Leszka Krowickiego to początek przygotowań do dwumeczu z Rosją w eliminacjach mistrzostw świata. Po raz pierwszy od bardzo wielu lat Związek Piłki Ręcznej zdecydował się także na powołanie do życia kadry B – taką w żeńskim szczypiorniaku może pochwalić się zaledwie kilka federacji.
Kinga Achruk (L) i Allison Pineau (P) (fot. PAP)

APLIKACJA TVP SPORT – JAK POBRAĆ?

W grudniu 2016 roku biało-czerwone zaliczyły niezbyt udany występ w mistrzostwach Euro. W konsekwencji kadra prowadzona przez Leszka Krowickiego trafiła w eliminacjach MŚ 2017 na aktualne mistrzynie olimpijskie Rosjanki. O tym, który zespół wystąpi na mundialu, zdecyduje zaplanowany na czerwiec dwumecz.

Kelly Dulfer (L) i Monika Kobylińska (P) (fot. PAP) Ze względu na napięty kalendarz rozgrywek ligowych oraz europejskich pucharów, selekcjoner będzie miał bardzo mało czasu na przygotowanie zespołu do meczów eliminacyjnych. Jedyną okazją na przeprowadzenie spokojnych zajęć z większa grupą zawodniczek będzie właśnie rozpoczynające się w poniedziałek zgrupowanie, które zakończy się trzydniowym turniejem towarzyskim (17-19 marca). W Gdańsku Polki zmierzą się kolejno z Białorusią, Ukrainą i Słowacją.

Krowicki wysłał powołania do osiemnastu zawodniczek. W porównaniu ze składem z ME uznania w oczach selekcjonera nie zyskały Patrycja Królikowska, Ewa Andrzejewska, Natalia Nosek i Kamila Szczecina. Nie ma też kontuzjowanej Aliny Wojtas. Szansę otrzymały za to Weronika Kordowiecka, Aleksandra Rosiak, Sylwia Lisewska, Monika Michałów, Romana Roszak i Magdalena Balsam.

Co ciekawe, pominięta przez Krowickiego Królikowska także przyjedzie do Gdańska. Pojawi się na zgrupowaniu utworzonej przez ZPRP kadry B. Treningi 14-osobowego zespołu prowadzić będą Sabina Włodek oraz Małgorzata Gapska. Jak zapowiedział jednak selekcjoner pierwszej reprezentacji, w trakcie zajęć możliwe będą roszady personalne między kadrami A i B.

Warto dodać, że dwiema reprezentacjami w żeńskim szczypiorniaku mogą pochwalić się tylko nieliczne federacje. Między innymi norweska, holenderska i duńska.

Skład reprezentacji Polski piłkarek ręcznych na turniej w Gdańsku:

Bramkarki: Weronika Gawlik (MKS Selgros Lublin), Weronika Kordowiecka (Vistal Gdynia), Adrianna Płaczek (Pogoń Baltica Szczecin).

Rozgrywające: Aleksandra Rosiak (MKS Selgros Lublin), Marta Gęga (MKS Selgros Lublin), Monika Kobylińska (Vistal Gdynia), Joanna Kozłowska (Vistal Gdynia), Sylwia Lisewska (Kram Start Elbląg), Romana Roszak (Energa AZS Koszalin), Emilia Galińska (Neckersulmer SU), Monika Michałów (Energa AZS Koszalin), Kinga Achruk (Buducnost Podgorica).
Skrzydłowe: Agnieszka Kowalska (MKS Selgros Lublin), Katarzyna Janiszewska (Vistal Gdynia), Magdalena Balsam (Kram Start Elbląg), Kinga Grzyb (Metraco Zagłębie Lubin).
Obrotowe: Joanna Drabik (MKS Selgros Lublin), Joanna Szarawaga (Vistal Gdynia).

Kadra B na zgrupowanie w Gdańsku: 

Bramkarki: Klaudia Powaga (Kram Start Elbląg), Natalia Krupa (KPR Ruch Chorzów).
Rozgrywające: Aleksandra Zimny (Pogoń Baltica Szczecin), Karolina Kochaniak (Pogoń Baltica Szczecin), Patrycja Świerżewska (Kram Start Elbląg), Aleksandra Kwiecińska (Kram Start Elbląg), Katarzyna Skonieczna (AZS Łączpol AWFiS Gdańsk), Anna Mączka (KPR Kobierzyce).
Skrzydłowe: Patrycja Królikowska (Pogoń Baltica Szczecin), Daria Zawistowska (Pogoń Baltica Szczecin), Dagmara Nocuń (MKS Selgros Lublin), Adrianna Górna (AZS Łączpol AWFiS Gdańsk).
Obrotowe: Sylwia Matuszczyk (MKS Selgros Lublin), Aleksandra Dorsz (Vistal Gdynia).
Zawodniczki rezerwowe: Edyta Charzyńska (MKS Selgros Lublin), Monika Kopertowska (MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski), Martyna Borysławska (Vistal Gdynia).

Towarzyski turniej w Gdańsku:

Słowacja - Ukraina / 17 marca (piątek), godz. 17:00
Polska - Białoruś / 17 marca (piątek), godz 19:00

Słowacja - Białoruś / 18 marca (sobota), godz. 16:00
Ukraina - Polska / 18 marca (sobota), godz. 18:00

Białoruś - Ukraina / 19 marca (niedziela), godz. 12:00
Polska - Słowacja / 19 marca (niedziela), godz. 14:00

podobne informacje

Znamy gospodarzy ME 2022 i 2024. Turnieje w sześciu krajach

El. ME: niewykorzystana szansa Polek. Czarnogóra lepsza po raz drugi

Monika Stachowska: największe rezerwy tkwią w obronie

MŚ: zmiana w kadrze Polek. Nowa rozgrywająca!