tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Stoch w pogoni za Kraftem. "Poprawił się jako lotnik"

To może być jeden z najbardziej fascynujących finałów w historii Pucharu Świata w skokach narciarskich. Kamil Stoch traci do Stefana Krafta 31 punktów na dwa indywidualne konkursy przed końcem sezonu. Od Trondheim trwa natomiast progres formy Polaka.
Kamil Stoch: dzielę się radością. Nie widać?
Kamil Stoch (fot. PAP/EPA)

APLIKACJA TVP SPORT – JAK POBRAĆ?

ZOBACZ, JAK RELACJONOWALIŚMY ZAWODY W VIKERSUND

Gdy w Oslo Stoch stracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej, wydawało się, że odzyskanie koszulki lidera będzie niemożliwe. Kraft, dwukrotny mistrz świata w Lahti, skakał jak natchniony. Polak na Holmenkollenbakken natrafił na poważne problemy w locie. Wtedy Stefan Horngacher postanowił, że... Polak powinien zmienić buty. Zmiana sprzętowa pomogła poprawić osiągnięcia na skoczni. Na dodatek zadyszka dopadła najgroźniejszego rywala.

Kraft wyjeżdża z Vikersund jako zwycięzca pierwszego w historii turnieju Raw Air oraz (co bardziej prestiżowe) jako nieoficjalny rekordzista świata. Próba na 253,5 metra była jedną z najlepszych w jego karierze. Być może miała jednak wpływ na sprawność dzień później. Austriak ma z pewnością powody do niepokoju. Coraz częściej zdarzają mu się gorsze skoki (szczególnie w trudnych warunkach), a Stoch od Trondheim spisuje się bardzo dobrze.

Kamil Stoch
Występ Stefan Kraft
466,6 (1)
Vikersund (nd)
424,8 (5)
442,1 (2)
Vikersund (sb)
451,4 (1)
216,9 (1)
Vikersund (pt)
184,8 (10)
285,1 (5)
Trondheim (czw)
302 (1)
146 (1)
Trondheim (śr)
111,5 (27)

Czy Kamil Stoch wygra Puchar Świata?
Czy Kamil Stoch wygra Puchar Świata?
  • 81.2%Tak
  • 18.8%Nie

Stoch stał się lotnikiem?

Walka o Kryształową Kulę rozstrzygnie się na słynnej Letalnicy. Loty nie były dotąd domeną Stocha. Tylko cztery razy stał na podium tej rywalizacji, a młodszy o sześć lat Kraft pięciokrotnie. Gdy przeszło rok temu Austriak zdobywał brąz mistrzostw świata na Kulm, Polak odpadł w kwalifikacjach. Obecnie jednak jest w całkowicie innej dyspozycji, a nadzieja płynie także ze słów trenera kadry.

Kamil bardzo poprawił się jako lotnik. Do Planicy pojedzie z dobrymi przeczuciami – zaznacza Horngacher. – Stoch jest bardzo mocny, Stefan czasem miewa problemy. Zobaczymy, co się wydarzy – deklaruje.

Jeśli Stoch wygra dwa konkursy, zdobędzie Kryształową Kulę. Może stać się najstarszym skoczkiem, który wygra klasyfikację generalną Pucharu Świata. Rekord należy do Andersa Bardala (29 lat, 207 dni). Kilka miesięcy przed 30. urodzinami po triumf w cyklu sięgnął też Adam Małysz. Równo dziesięć lat temu także jechał do Planicy jako wicelider Pucharu Świata...

Kamil Stoch
PŚ w lotach
Stefan Kraft
2 Wygrane
2
4 Podium
5
0 Medale MŚ w lotach
1


Plan weekendu w Planicy

Czwartek
11:00 kwalifikacje

Piątek
14:50 konkurs indywidualny (TVP1)

Sobota
9:25 konkurs drużynowy (TVP1)

Niedziela
9:50 konkurs indywidualny