tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MP w szachach: Wojtaszek i Kulon laureatami "Hetmanów 2016"

Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn) i Klaudia Kulon (MKS przy MDK Trzcianka) otrzymali podczas gali w Warszawie wyróżnienia "Hetmany 2016" dla najlepszych zawodników. Nagrody w dwunastu kategoriach przyznał Polski Związek Szachowy.
(fot. Getty Images)

APLIKACJA TVP SPORT – JAK POBRAĆ?

Uroczystość odbyła się podczas oficjalnego otwarcia mistrzostw Polski w szachach. Pierwsze gry w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zaplanowano na wtorek (codziennie od godz. 15).

"Hetmany" to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana przez PZSzach. Jej pomysłodawcą był dziennikarz, nieżyjący już prezes związku Jacek Żemantowski. Pierwsze statuetki wręczono w latach 1996-2000. Sześć lat temu reaktywowano tę formę nagradzania.

Ubiegły rok był wyjątkowy, jeśli chodzi o wyniki polskich reprezentacji. Na Olimpiadzie Szachowej w Baku Polki wywalczyły srebrny medal, a Polacy wysoką 7. lokatę.

Stąd wyróżnienia dla ich czołowych reprezentantów. 25-letnia Kulon obok drugiego miejsca z drużyną wywalczyła brązowy medal olimpijski za wynik indywidualny na czwartej szachownicy. Nagrodę specjalną otrzymały wszystkie członkinie drużyny: Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Karina Szczepkowska, Kulon i Mariola Woźniak.

Grający w Baku na pierwszej "desce" 30-letni Wojtaszek był prawdziwym liderem zespołu, uzyskując piąty rezultat indywidualny (7,5 pkt z 10 partii).

Z pewnością "Hetman" to bardzo miłe wyróżnienie. Cieszę się, że związek widzi i docenia moją pracę oraz osiągnięcia. Nagrodę dostałem pewnie za całokształt, bo wszystkie moje starty w minionym roku były "na plus". Zaczęło się od zwycięstwa w mistrzostwach Polski, potem na olimpiadzie szachowej z drużyną zajęliśmy bardzo wysokie, siódme miejsce. To były dwa najważniejsze moje starty, ale też awansowałem w światowym rankingu. Rok zaczynałem na 40. miejscu, a kończyłem na 20 – powiedział PAP arcymistrz z Kwidzyna, który w stolicy nie będzie bronił tytułu, gdyż za kilka dni wystartuje w turnieju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z udziałem zawodników ze ścisłej światowej czołówki.

W mistrzostwach kraju wystąpi w Warszawie 20 szachistów (10 kobiet i 10 mężczyzn). Pula nagród wynosi 120 tysięcy złotych. Zawody potrwają do 29 marca.

Laureaci nagród "Hetmany 2016":
Zawodnik Roku – Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn)
Zawodniczka Roku – Klaudia Kulon (MKS przy MDK Trzcianka)
Organizator Roku – Łukasz Brożek
Trener Roku – Bartosz Soćko (trener męskiej reprezentacji)
Klub Roku – Akademia Szachowa Gliwice
Sędzia Roku – Magdalena Judek
Dziennikarz Roku – Przemysław Jahr
Nauczyciel szachowy – Jolanta Katarzyna Dados
Całokształt działalności – Włodzimierz Schmidt
Nagroda Specjalna – kobieca reprezentacja: Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Karina Szczepkowska, Klaudia Kulon, Mariola Woźniak
Sponsor Roku – Budimex SA
Fair Play – Szymon Gumalarz