tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

10 lat minęło... Przebudowa olimpijskiej skoczni w Ga-Pa

Grosse Olympiaschanze w Garmish-Partenkirchen corocznie jest gospodarzem drugiego konkursu podczas Turnieju Czterech Skoczni. Obiekt powstał w 1934 roku, ale dokładnie dziesięć lat temu przeszedł gruntowną przebudowę. Stara skocznia K-115 została wyburzona, a w jej miejsce powstała nowa, o większym punkcie konstrukcyjnym.
Adam Małysz (fot. Getty Images)

APLIKACJA TVP SPORT – JAK POBRAĆ?

Rekordzistą starej skoczni był Adam Małysz, który podczas konkursu w 2001 roku skoczył 129,5 metra. Ten skok dał mu trzecie miejsce w zawodach, ale po zwycięstwach w Innsbrucku i Bischofshofen wygrał Turniej Czterech Skoczni – wyprzedził Janne Ahonena oraz Martina Schmitta.

Prace rozpoczęły się 14 kwietnia 2007 roku od wyburzenia całej konstrukcji. Mimo użycia 28 niewielkich ładunków wybuchowych budowniczy musieli zachować wyjątkową ostrożność, aby nie uszkodzić obiektu K-80, który znajdował się w bliskim sąsiedztwie. Usuwanie gruzów trwało dziesięć dni, po czym rozpoczęto stawianie nowej skoczni.

Robotnicy byli zmuszeni rozebrać skocznie K-20, K-30 i K-47, aby poszerzyć rozbieg nowej o punkcie konstrukcyjnym 125 m. Niecałe osiem miesięcy później nastąpiła oficjalna inauguracja obiektu, na którym pierwszy skok oddał Felix Schoft. Przebudowa Grosse Olympiaschanze kosztowała 15 milionów euro.