tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

ME kobiet w szachach: Soćko 15. przed ostatnią rundą

Monika Soćko (KSz HETMAN Katowice) przegrała z liderką Naną Dzagnidze w przedostatnim dniu szachowych mistrzostw Europy kobiet w Rydze i z dorobkiem 6,5 pkt spadła na 15. miejsce po dziesięciu rundach. Gruzinka z 8 punktami objęła samodzielne prowadzenie w turnieju.
fot. Getty Images

Z mistrzynią Polski zrównała się punktami Karina Szczepkowska (MKSz Rybnik), która wygrała czarnymi z Ulwiją Fatalijewą z Azerbejdżanu. Dzięki temu awansowała z 40. na 23. miejsce. Obie Polki mają szanse na miejsce w czołowej czternastce, dające awans do rywalizacji o Puchar Świata.

Zwycięstwo w piątek odniosła także Anna Kantane (KSz Polonia Wrocław), która pokonała występującą pod flagą Europejskiej Federacji Szachowej (ECU) Bułgarkę Gabrielę Antową. Porażek doznały Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław), Katarzyna Toma (KSz Drakon Lublin) i Anna Warakomska (Akademia Szachowa Gliwice).

Mistrzostwa w stolicy Łotwy, w których pula nagród wynosi 75 tys. euro, zakończą się w sobotę. Liderka Dzagnidze wyprzedza Rosjankę Aleksandrę Gorjaczkinę – 7,5 pkt oraz 12 szachistek z dorobkiem 7 pkt, wśród nich Rosjankę Alinę Kaszlinską (9. miejsce), żonę polskiego arcymistrza Radosława Wojtaszka.

podobne informacje

ME: Polki na trzecim miejscu po remisie z Ukrainą

DMŚ w szachach: brąz Polaków. "Największy sukces po II wojnie"

ME w szachach: Soćko szósta, Dzagnidze ze złotem

ME w szachach: Monika Soćko trzecia po ośmiu rundach