tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Azarenka uziemiona. "Sprawę monitoruje Łukaszenka"

Wiktoria Azarenka nie zagra w finale Pucharu Federacji pomiędzy Białorusią a USA. Była liderka światowego rankingu czeka na rozpoczęcie procesu ze swoim byłym partnerem – Billym McKeaguem. Stawka jest wysoka – prawo do opieki nad 10-miesięcznym synem Leo.
Wiktoria Azarenka (fot. Getty)

Wielki sukces. Kubot liderem rankingu ATP w deblu

Azarenka wróciła na światowe korty po urodzeniu syna w czerwcu. Białorusinka zagrała w turnieju na Majorce i wielkoszlemowym Wimbledonie. Kiedy przygotowywała się do drugiej części sezonu, okazało się, że Leo nie może opuszczać Kalifornii do czasu zakończenia procesu.

Tenisistka nie chciała zostawiać dziecka i zawiesiła karierę. Kontynuowała jednak treningi i miała nadzieję, że pomoże Białorusi w historycznym finale Pucharu Federacji przeciwko USA. – To wielka strata, ale nie możemy nic zrobić – powiedział kapitan Eduard Dubrow.

"Wierzę w pozytywne rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Żaden rodzic nie powinien wybierać między dzieckiem a karierą" – napisała w mediach społecznościowych.

W pomoc Azarence zaangażowały się najważniejsze osoby w państwie. – Białoruska Federacja Tenisowa i "inne struktury" pomagają jej doprowadzić sprawę do końca. Alaksandr Łukaszenka monitoruje sprawę, mimo że jest zajęty ważnymi sprawami państwowymi. Jesteśmy gotowi wysłać do USA profesjonalistów, którzy pomogą Wiktorii utrzymać odpowiednią formę – powiedział Siarhiej Tsyatseryn, prezydent tenisowej federacji.

Wiktoria Azarenka (L), Aleksandr Łukaszenka (P) (fot. belta.by)

Pod nieobecność najlepszej białoruskiej tenisistki zdecydowanymi faworytkami będą Amerykanki. Dubrow powołał Arynę Sabalenkę, Alaksandrę Sasnowicz, Wierę Łapko i mało znaną deblistkę – Lidzię Marozawą.

Drużyna USA przyjedzie do Mińska osłabiona brakiem sióstr Williams. Kapitan Kathy Rinaldi będzie mogła skorzystać z triumfatorki US Open – Sloane Stephens oraz Coco Vandeweghe, Shelby Rogers i Alison Riske.

podobne informacje

WTA: Osaka i Giorgi zmierzą się w półfinale

US Open: Azarenka, Kuzniecowa i Wawrinka z "dzikimi kartami"

Wimbledon: Pliskova w trzeciej rundzie

Miami: żelazna Stephens zmęczyła Azarenkę