66 Joanna Szarawaga 1 1
4 Adrianna Górna
10 Romana Roszak 1

Polska – Angola 24:24, rzuty karne 10:9. Dramatyczny mecz dla Polek

Polskie piłkarki ręczne wygrały po rzutach karnych z Angolą i zagrają o 17. miejsce w mistrzostwach świata w Niemczech. Po 60 minutach był remis 24:24 (12:13), a w rzutach karnych Polki zwyciężyły 10:9. W poniedziałek zmierzą się z Brazylią, która w niedzielę wygrała z Kamerunem Transmisja ostatniego meczu biało-czerwonych od 13:45 w TVP3, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.
MŚ kobiet: Angola – Polska (skrót)
Kinga Achruk (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Mistrzostwa świata piłkarek ręcznych w TVP. Sprawdź plan transmisji

I połowa

Od początku było widać, że reprezentantki Angoli sprawią Polkom więcej problemów niż Argentyna, którą pokonały 38:20 w ostatnim meczu fazy grupowej. W pierwszych minutach żadna drużyna nie potrafiła zdobyć większej przewagi.

Zawodniczki Leszka Krowickiego w połowie pierwszej części zdobyły bramkę na 9:7 i... na następne trafienie musiały czekać aż 10 minut. W tym czasie rywalki nie tylko odrobiły straty, ale zdołały wyjść na trzybramkowe prowadzenie. Mistrzynie Afryki grało twardo i skutecznie, o czym przekonały się Joanna Drabik i Joanna Szarawaga, które po starciach z rywalkami musiały zejść z boiska i trafiły do szpitala.

Posuchę bramkową przerwała dopiero w 25. minucie Kinga Achruk, zaraz po przerwie na prośbę trenera Krowickiego. W końcówce Weronika Gawlik obroniła rzut karny, a jej koleżanki zmniejszyły stratę do jednego gola (12:13).

Leszek Krowicki (fot. PAP/Marcin Bielecki)

II połowa

Polki po przerwie musiały odrabiać straty, co było o tyle trudniejsze, że grały bez kontuzjowanych obrotowych. Na ich pozycji z konieczności pojawiła się Romana Roszak. Zespół z Afryki już w 38. minucie objął prowadzenie różnicą sześciu goli (18:12). Leszek Krowicki znów poprosił o przerwę…

Pierwszego gola w drugiej połowie Polki zdobyły dopiero w 39. minucie – z rzutu karnego trafiła Kinga Grzyb. Rywalki nie przebierały w środkach – nasza drużyna grała w podwójnej przewadze po faulach na Monice Kobylińskiej. Kilka minut później Julia Machado uderzyła łokciem w nos Karolinę Kudłacz-Gloc, za co słusznie została ukarana czerwoną kartką. Polka również musiała opuścić plac gry.

Im bliżej końca, tym lepiej grały nasze reprezentantki. Od stanu 20:24 rywalki nie trafiły ani razu, za to zawodniczkom Krowickiego udało się wyrównać. Po zakończeniu drugiej połowy konieczne były rzuty karne.

MŚ piłkarek ręcznych: Polska – Angola (rzuty karne)

Rzuty karne

Do rozstrzygnięcia konieczne były aż 22 rzuty. Dla Polski dwukrotnie trafiły Achruk i Roszak. Z kolei Sylwia Lisewska raz pokonała bramkarkę Angoli, a raz się pomyliła. Przy 9:9 Adrianna Płaczek obroniła rzut karny, a decydującego gola – swojego trzeciego – rzuciła kapitan Kudłacz-Gloc.

Co dalej?

Polki czeka jeszcze jeden występ w tym turnieju. W spotkaniu o 17. miejsce zagrają z Brazylią. Stawką poniedziałkowego meczu drużyny Leszka Krowickiego będzie Puchar Prezydenta. Transmisja od 13.45 w TVP Sport, TVP3, SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej.

Kudłacz-Gloc: ten mecz zagrażał naszemu życiu
Krowicki o pracy sędziów: to przykre, że tak się stało
Płaczek: doprowadziłyśmy do horroru z happy endem
MŚ kobiet: Angola – Polska (mecz)