tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Jan Ziobro uzasadnia zawieszenie kariery. "Oto dwa fakty"

Dzień przed finałem Turnieju Czterech Skoczni Jan Ziobro zaskoczył świat skoków narciarskich decyzją o zawieszeniu kariery. W czwartek brązowy medalista mistrzostw świata 2015 opublikował kolejny film, w którym uzasadnia rozstanie z kadrą.
Jan Ziobro (fot. Getty Images)

Lotnik Stoch po pierwsze zwycięstwo na Kulm

W pierwszym materiale wideo wytłumaczył, choć bez podawania nazwisk, dlaczego zdecydował się na zawieszenie kariery właśnie teraz.

– To nie jest tak, że nie chcę skakać, ale kontynuacja kariery nie ma sensu, gdyż wielu ludzi z otoczenia po prostu chce mnie zniszczyć jako zawodnika. Jest szereg decyzji, które są skandaliczne. Kłody są mi rzucane pod nogi od dłuższego czasu. Na każdym kroku jestem pomijany, poniżany i traktowany gorzej niż tło – zdradził.

Do tych wypowiedzi odniósł się Adam Małysz w wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego".

– Wiosną, kiedy nie chciał trenować, mówiłem mu wiele razy: "Weź, chłopie, zaciśnij zęby i pracuj. Jeśli będziesz miał wyniki, to się obronisz. Gadanie wkoło, jakiś ty to pokrzywdzony, nic ci nie da". Miał pretensje do związku, a przecież to nie PZN decyduje, który skoczek i gdzie jedzie. Tylko trenerzy, a my dostajemy informację i możemy się zgodzić albo nie. Ale mamy takie zaufanie, że nie kwestionujemy ich decyzji. Opuszczanie kolejnego zgrupowania, obrażanie się to dla mnie zachowanie dziecka z piaskownicy, któremu nagle zabrano wszystkie zabawki.

Ziobro nie poprzestał na jednym filmiku. Oto, co powiedział w najnowszej publikacji.

– Sytuacja numer jeden. Jest rok 2016, Hinzenbach, wspólne zgrupowanie kadry A i kadry B. Brali w nim udział wszyscy zawodnicy. Na koniec rozegrany został wewnętrzny konkurs na skoczni, czyli nic innego, jak zawody pomiędzy nami. Zająłem w nich trzecie miejsce i mam na to dowód. Mimo że do zawodów w Courchevel skakałem cały czas dobrze, na te konkursy nie dostałem powołania z niewiadomych powodów.

– Sytuacja numer dwa. Podczas LGP w Wiśle wystąpiłem jako zawodnik z tzw. kwoty krajowej i w tym momencie nie było nigdzie zawodów niższej rangi, na które można by mnie było wysłać. Zająłem siódme miejsce, drugie z Polaków. Na następne zawody w Hinterzarten znowu nie dostałem powołania. O tym, co dostałem za siódme miejsce w Wiśle opowiem w kolejnym filmiku.
Jan Ziobro – brązowy medalista mistrzostw świata 2015 w drużynie z Falun (razem z Piotrem Żyłą, Klemensem Murańką i Kamilem Stochem). Zabłysnął w grudniu 2013, gdy wygrał konkurs Pucharu Świata w Engelbergu. Startował także podczas igrzysk olimpijskich 2014 w Soczi.

podobne informacje

Trener Niemców krzyczał: bez telemarku! Polskie wspomnienia z Engelbergu

PZN: Jan Ziobro skreślony z listy kadrowiczów

Małysz o filmach Ziobry: to jest dziecinada

Ziobro odpowiedział Małyszowi. "Niech pan nie straszy..."