Wstępna lista. Oni pojadą na igrzyska olimpijskie w Pjongczangu

Za 28 dni rozpoczną się igrzyska olimpijskie w Pjongczangu. Nie jest jeszcze znana reprezentacja Polski na najważniejszą imprezę czterolecia. Imienne kwalifikacje ma zaledwie kilku sportowców. Ostateczną kadrę poznamy po 23 stycznia, kiedy będzie miało miejsce posiedzenie zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Justyna Kowalczyk (fot. PAP)

Igrzyska w Pjongczangu. Oto reprezentacja TVP

Dotychczas reprezentanci Polski wywalczyli 39 miejsc na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Zaledwie osiem z nich jest imiennych. Pewni wyjazdu są saneczkarki i saneczkarze, para taneczna Natalia Kaliszek i Maksim Spodirev oraz Karolina Riemen-Żerebecka (narciarstwo dowolne).

W większości konkurencji kwalifikacje zakończą się w w następny weekend – 19-21 stycznia. Wtedy poznamy ostateczną listę zawodników uprawnionych do startu w igrzyskach m.in. w skokach narciarskich, biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, snowboardzie i narciarstwie dowolnym.

W Pjongczangu zabraknie męskiej drużyny (fot. Getty) Aż dwadzieścia kwalifikacji olimpijskich wywalczyli łyżwiarze szybcy. Są to jednak miejsca dla kraju, a nie zawodników. W Korei zabraknie męskiej drużyny, która zajęła ósme miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Nie będzie więc powtórki z Soczi, gdzie Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański wywalczyli brązowe medale.

W Pjongczangu zobaczymy też short-trackowców oraz biathlonistki. Liczna będzie kadra w skokach i biegach narciarskich. W konkursach przewidziano 55 miejsc dla mężczyzn i 35 dla kobiet. Każda reprezentacja może wystawić po czterech zawodników i zawodniczek, którzy od 1 lipca 2016 do 21 stycznia 2018 zdobyli przynajmniej jeden punkt w Pucharze Świata, Pucharze Kontynentalnym lub Letniej Grand Prix.

W Korei wystartują Justyna Kowalczyk i Maciej Staręga. Pełną listę biegaczy i biegaczek narciarskich poznamy po 21 stycznia. Wtedy kończą się kwalifikacje. W jednej konkurencji – podobnie jak w skokach – można wystawić czterech zawodników lub zawodniczek.

Sylwia Jaśkowiec (fot. Getty) Kadra powinna liczyć ok. 55 sportowców – tak szacuje Polski Komitet Olimpijski. Przed trzema laty do Soczi pojechało 59 biało-czerwonych.

– Nasza reprezentacja jest jedną z większych. Organizatorzy przydzielają takim krajom konkretny budynek i miejsca zakwaterowania – powiedziała Marzenna Koszewska, szefowa polskiej misji olimpijskiej.

Transmisje z igrzysk olimpijskich na antenach TVP Sport od 8 do 25 lutego.