tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Laila Ali myśli o powrocie na ring. Szalony prezent urodzinowy 40-latki

40-letnia Laila Ali rozważa powrót na ring po blisko jedenastu latach przerwy. Niepokonana była mistrzyni świata w ten sposób chciałaby uczcić swoje urodziny. Córka wielkiego czempiona wagi ciężkiej może wykonać szalony krok, biorąc przykład z wielkiego rywala ojca, George'a Foremana.
FOT. Getty Images

Pięściarskie życzenia na 2018 rok. Wszystkiego spektakularnego

Wróci jak Foreman?

Oficjalnie karierę zakończyła 3 lutego 2007 roku. Dokonała tego w swoim stylu, stopując w zaledwie 56 sekund Gwendolyn O’Neil podczas gali w Republice Południowej Afryki. Wygrała wszystkie 24 potyczki, notując aż 21 nokautów. Przez lata spekulowano o ewentualnym powrocie gwiazdy między liny, ale oferty były regularnie odrzucane.

Amerykanka ponownie wzbudziła dyskusję, gdy na Twitterze zapytała fanów, czy powinna zgodzić się na pożegnalną walkę. Miałby to być dla niej spóźniony prezent urodzinowy – 30 grudnia skończyła 40 lat.

Dekada przerwy to ogromna wyrwa w zawodowej karierze. Przed laty George Foreman pokazał, jak wracać z przytupem do sukcesów. "Wielki" także odpoczywał dziesięć lat, a w 1994 roku sensacyjnie znokautował Michaela Moorera i sięgnął po trofea IBF i WBA. Dwadzieścia lat wcześniej został znokautowany w ósmej rundzie przez Muhammada Alego podczas pamiętnego "Łomotu w Dżungli".

Laila Ali (FOT. GETTY IMAGES) (fot. GETTY IMAGES) Śladami ojca

Zawodową karierę rozpoczęła w 1999 roku, nokautując po 31 sekundach April Fowler. Trzy lata później zdobyła tytuły mistrzyni świata w kategorii super średniej. Do swojej kolekcji dołożyła także trofeum w dywizji półciężkiej. Przez lata była jedną z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicielek kobiecego boksu.

Kroczyła śladami ojca – legendy boksu, mistrza olimpijskiego z Rzymu i trzykrotnego króla wszechwag. 8 czerwca 2001 roku pokonała niejednogłośną decyzją sędziów Jacqui Fraizer-Lyde, córkę Joe Fraziera. Konfrontacja miała upamiętniać 30. rocznicę "Walki Stulecia", czyli potyczki Alego z Frazierem. "Smokin" wygrał wtedy jednogłośną decyzją sędziów po piętnastorundowym spektaklu.

Wspominany jako "Największy" Muhammad Ali zmarł 3 czerwca 2016. 74-latek zmagał się z chorobą Parkinsona, a jego śmierć wstrząsnęła nie tylko środowiskiem bokserskim, bowiem był to człowiek czynu na wielu frontach.

Kobiecy boks z mocnym wsparciem

Laila Ali nie bez kozery myśli o ponownym włożeniu rękawic. W Stanach Zjednoczonych tą dyscypliną sportu zainteresowała się wreszcie poważna stacja telewizyjna. Showtime pokazuje starty kapitalnej Claressy Shields.

Dwukrotna mistrzyni olimpijska (złoto w Londynie i Rio de Janeiro) pod koniec 2016 rozpoczęła zawodową karierę, zgromadziła już pasy IBF i WBC i kroczy po kolejne skalpy. Nie wyklucza także, że spróbuje swoich sił podczas IO w Tokio. Co ciekawe, "T-Rex" (pseudonim Shields) zasiada na tronie... dywizji super średniej, powtarzając sukcesy Ali sprzed lat.

Laila Ali w ringu (FOT. Getty Images) Aktywna emerytura

Weteranka na sportowej emeryturze radziła sobie dobrze i nie mogła narzekać na nudę. Często gościła na czerwonym dywanie, ma za sobą pracę w telewizji. W 2007 roku zajęła trzecie miejsce w tanecznym show "Dancing with the Stars". Wystąpiła także w dwóch produkcjach filmowych.

Napisała dwie książki. W 2002 roku wydała wraz z Davidem Ritzem "Reach" – tytuł ten miał motywować młodych ludzi do pracy nad sobą. 23 stycznia nastąpi premiera "Food for life", książki kulinarnej z ulubionymi przepisami czempionki.

W 2007 roku wyszła za mąż za zawodnika NFL Curtisa Conwaya. Rok później urodziła syna Muhammada Juniora, a w 2011 córkę Sydney Jurdline.

Złote momenty: Cassius Clay vs Zbigniew Pietrzykowski

podobne informacje

Joshua znokautowany przez... kibiców. "Ona jest niesamowita!"

Walka Giennadij Gołowkin – Saul Alvarez w TVP! Poznaj szczegóły transmisji

Kosmiczny trening Anthony'ego Joshuy. Brytyjczyk wygląda jak bestia

Finał turnieju WBSS w Arabii Saudyjskiej