tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Giro d'Italia: Yates najszybszy na dziewiątym etapie

Brytyjczyk Simon Yates z ekipy Mitchelton-Scott wygrał na zboczach Gran Sasso d'Italia, najwyższego masywu w Apeninach, dziewiąty etap wyścigu kolarskiego Giro d'Italia i umocnił się na pozycji lidera.
Simon Yates (fot. PAP)

Giro d'Italia: Carapaz wygrał ósmy etap

Kolarz w różowej koszulce zaatakował na ostatnich metrach podjazdu, wyprzedzając Francuza Thibauta Pinot (Groupama-FDJ) i swojego kolegę z drużyny Kolumbijczyka Estebana Chavesa.

Cztery sekundy za nimi finiszowali Włoch Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida) i zwycięzca poprzedniego etapu, najlepszy młodzieżowiec wyścigu Ekwadorczyk Richard Carapaz (Movistar).

Holender Tom Dumoulin (Sunweb) finiszował w następnej grupce, zajmując ósme miejsce ze stratą 12 sekund. Ponad minutę stracili do zwycięzcy Brytyjczyk Chris Froome (Sky) i Włoch Fabio Aru (UAE Team Emirates).

W klasyfikacji generalnej Yates wyprzedza o 32 sekundy Chavesa. Dumoulin spadł na trzecią lokatę i traci 38 sekund, a Froome, czterokrotny zwycięzca Tour de France, wypadł z pierwszej dziesiątki i zajmuje 11. miejsce ze stratą 2.27.

Etap kończył się 26-kilometrowym podjazdem na wysokość 2135 m n.p.m., na końcowym odcinku wzdłuż leżących obok trasy pryzm śniegu. Trzy kilometry przed metą doścignięty został ostatni z czternastu uczestników trwającej od startu ucieczki, Włoch Fausto Masnada. Kilometr dalej odpadł z czołówki Froome, a 1500 metrów przed metą przyspieszył Pinot, pociągajac za sobą Yatesa, Pozzovivo, Chavesa i Carapaza. Lider wyścigu miał najwięcej sił i odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo etapowe w Giro.

W poniedziałek kolarze będą odpoczywać w regionie Pescary, około 100 km na południowy wschód od Gran Sasso d'Italia.

Klasyfikacja generalna:

 1. Simon Yates (Wielka Brytania/Mitchelton-Scott) - 37:37.15
 2. Esteban Chaves (Kolumbia/Mitchelton-Scott)       32 s
 3. Tom Dumoulin (Holandia/Sunweb)             38
 4. Thibaut Pinot (Francja/Groupama-FDJ)          45
 5. Domenico Pozzovivo (Włochy/Bahrain-Merida)       57  
 6. Richard Carapaz (Ekwador/Movistar)          1.20
 7. George Bennett (Nowa Zelandia/LottoNL-Jumbo)     1.33
 8. Rohan Dennis (Australia/BMC)             2.05
 9. Pello Bilbao (Hiszpania/Astana)         ten sam czas        
10. Michael Woods (Kanada/Education First)        2.25