tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Pochwały dla Kubicy. "Ma dużą wartość dla zespołu"

Robert Kubica brał udział w środę w oficjalnych testach Formuły 1 na torze pod Barceloną. Polak zajął ósme miejsce i był szybszy od Olivera Rowlanda, który prowadził bolid Williamsa dzień wcześniej. – Zebraliśmy bardzo dużo danych, co powinno pomóc nam ustawić i rozwinąć samochód przed Grand Prix Monako – stwierdził Dave Robson, główny inżynier zespołu.
Robert Kubica (fot. Williams Racing)

"Dałem z siebie wszystko". Kubica zadowolony po testach

Kubica pokonał w bolidzie Williamsa aż 123 okrążenia. Plan był bardzo intensywny, bo pierwotnie zakładał ich jeszcze większą liczbę. Polak skorzystał z czterech mieszanek ogumienia. Najszybszy był na hipermiękkiej – 1:19.253. To najlepszy czas brytyjskiego zespołu uzyskany w Barcelonie.

Krakowianin był nie tylko lepszy od jeżdżącego we wtorek Rowlanda, ale też etatowych kierowców – Lance'a Strolla i Siergieja Sirotkina, którzy w kwalifikacjach pokonali okrążenie toru Catalunya w gorszym czasie. – W środę warunki były lepsze – uciął dyskusję Kubica.

Robert Kubica (fot. Williams Racing) Głównym zadaniem Polaka było ulepszenie bolidu. 32-latek wprowadzał poprawki na bieżąco, na co wskazują relatywnie krótkie przejazdy. Tym razem nie było czasu na dłuższe przejazdy i testowanie tempa wyścigowego.

– To był interesujący dzień z punktu widzenia kierowcy i jeszcze ciekawszy dla chłopaków z fabryki – dodał.

Kubica zebrał pozytywne recenzje za pracę w Barcelonie. W mediach społecznościowych coraz częściej pojawiają się opinie, że powinien zastąpić jednego z etatowych kierowców. Co ciekawe te głosy nie płyną tylko od polskich sympatyków Formuły 1.

Z pracy kierowcy rozwojowego są też zadowoleni w Williamsie. – Wykonaliśmy solidny program z Robertem. Wykonał bardzo dobrą pracę i zebraliśmy ogromną liczbę danych. Powinno to nam pomóc ustawić i rozwinąć samochód w Monako – stwierdził Robson.

Po testach wypowiedział się też Rowland, który przed sezonem szykowany był na posadę kierowcy rozwojowego. Miało to być możliwe, bo blisko posady etatowego kierowcy był Kubica. Siergiej Sirotkin wywrócił całą hierarchię do góry nogami.

– Siergiej wykonał dobrą pracę na testach i wszyscy spadliśmy w dół w rankingu. Robert to duża wartość dla zespołu. Miło się uczyć od niego i patrzeć, jak reaguje. To mocno otwiera oczy. Nie myślę o przeskoczeniu go, bardziej o lekcjach, które mogę od niego pobrać – przyznał Brytyjczyk.

Kubicę czeka teraz ponad miesięczny rozbrat z bolidem. Polak pojedzie w pierwszym treningu przed Grand Prix Austrii (29 czerwca). Później bardzo możliwe, że weźmie udział w kolejnych testach na torze Hungaroring pod Budapesztem (31 lipca - 1 sierpnia).

Powrót po siedmiu latach. Kubica znów na torze w Hiszpanii

podobne informacje

Formuła 1: w lutym pierwsze testy Roberta Kubicy w Barcelonie

Williams zachwycony Robertem Kubicą. "Wszyscy go kochają"

Kubica o powrocie do Formuły 1: cel jest jeden...

Marek Szkolnikowski, szef TVP Sport o Ekstraklasie, Kubicy i Radwańskiej