tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Wzmocnienia w MKS Perła Lublin. Pięć nowych zawodniczek

Mające za sobą występy w kadrze: Patrycja Królikowska, Aneta Łabuda, Ewa Urtnowska i Joanna Szarawaga oraz Dunka Mia Marie Tarp Moldrup to piłkarki ręczne, które w najbliższym sezonie grać będą w Perle Lublin.
Piłkarki ręczne MKS Perła Lublin (fot. PAP)

Gwiazda w klubie, niedoceniana w kadrze. Piłka ręczna jak... pole minowe

Trzyletni kontrakt podpisany też został z trenerem Robertem Lisem, pod wodzą którego lublinianki sięgnęły w tym roku po trzy korony, zdobywając 20. mistrzostwo kraju, po raz 11. Puchar Polski oraz triumfując w europejskich rozgrywkach Challenge Cup.

Szarawaga, 24-letnia obrotowa, była już zawodniczką lubelskiej drużyny w latach 2013-16, trzykrotnie zdobywając z nią złote medale MP, a w dwóch ostatnich sezonach broniła barw najlepszego w poprzednim sezonie Vistalu Gdynia. W Perle zastąpi reprezentacyjną koleżankę Joannę Drabik, która przeszła do węgierskiego Siofok KC.

26-letnia prawoskrzydłowa Patrycja Królikowska, wcześniej grająca w gdyńskim klubie, od pięciu lat była zawodniczką SPR Pogoni Szczecin, zdobywając z nią srebro i brąz MP. Z kolei 23-letnia Aneta Łabuda również występuje na pozycji prawoskrzydłowej, a przez cztery ostatnie lata reprezentowała barwy klubu z Gdyni.

"Wracamy na tron". Lublinianki mistrzyniami Polski! Jej rówieśniczka prawa rozgrywająca Urtnowska też ma za sobą występy w GTPR Gdynia i tytuł mistrzyni Polski. Grała też w Starcie Elbląg, a do Lublina trafiła z francuskiego Toulon Saint Cyr Var Handball.

Piątą nową postacią w Perle jest także grająca na pozycji prawej rozgrywającej 28-letnia Moldrup. Jako 19-latka w barwach słynnego Ikastu-Brande EH debiutowała w rozgrywkach Ligi Mistrzyń. Była też zawodniczką innych duńskich zespołów, jak FC Midtjylland Handball i FIF Kopenhaga, przez dwa sezony grała w lidze francuskiej w Nants Loire Atlantique HB, zaś miniony sezon zaczęła w duńskim Koebenhaven Haandbold, by w trakcie przejść do niemieckiego Neckarsulmer SU.

Zdaniem działaczy i kadry szkoleniowej Perły są to wzmocnienia, które pozwolą podtrzymać krajowy prymat i jak najlepiej zaprezentować się w Lidze Mistrzyń, tych najbardziej prestiżowych rozgrywkach Starego Kontynentu.

Złota dla Perły! Zobacz dekorację mistrzyń Polski – Pozyskanie czterech reprezentantek Polski i doświadczonej, wysokiej Dunki jest niewątpliwie wzmocnieniem naszej drużyny. Nie wiemy jeszcze, czy będziemy musieli uczestniczyć w turnieju kwalifikacyjnym, czy od razu przydzielone nam zostanie miejsce w fazie grupowej Ligi Mistrzyń, ale naszym celem - poza obroną mistrzostwa kraju - będzie jak najlepsze zaprezentowanie się na parkietach europejskich – podkreślił trener Lis.

Dodał, że dzięki tym transferom w kadrze będzie miał przynajmniej po dwie zawodniczki na każdej pozycji. – I nie będę musiał eksperymentować z desygnowaniem na skrzydło np. Marty Gęgi czy Kingi Achruk na pozycję obrotowej – podkreślił.

Prezentacji nowej kadry mistrzyń Polski dokonano podczas konferencji prasowej w ratuszu w obecności prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Miasto jest głównym udziałowcem klubu działającego w formie spółki akcyjnej.

– Po okresie, kiedy klub borykał się z dużymi problemami, doprowadziliśmy do jego oddłużenia, a nakłady miasta na funkcjonowanie MKS w ostatnich dwóch latach wyniosły 6 mln złotych. Wszystkim zawodniczkom kończącym sportowe kariery gwarantujemy też pracę w Lublinie, bądź jako nauczycielkom wychowania fizycznego, bądź dofinansowujemy zajęcia szkoleniowe z piłki ręcznej prowadzone przez nie z młodzieżą – powiedział prezydent Żuk, wręczając dla klubu prezesowi MKS Perły Mariuszowi Szmitowi medal 700-lecia Lublina.

Challenge Cup, finał MKS Perła Lublin - Rocasa Gran Canaria (skrót)
Łzy wzruszenia i uściski, czyli pożegnanie sześciu zawodniczek Perły

podobne informacje

Odświeżacze za Puchar Polski. "To nieuzasadniony atak na ZPRP"