tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

NHL: Kowalczuk wraca po pięciu latach za ocean

Słynny rosyjski hokeista, mistrz olimpijski z Pjongczangu i dwukrotny mistrz świata Ilja Kowalczuk wraca po pięciu latach przerwy do NHL. 35-latek podpisał trzyletnią umowę z Los Angeles Kings za 18,75 milionów dolarów. Od 2013 r. grał w zespole SKA Sankt Petersburg.
Ilja Kowalczuk (Fot. Getty)

W 2013 zrezygnował z lukratywnego kontraktu (wartości ok. 100 mln dol.) z zespołem NHL New Jersey Devils, z którym związał się w 2010 roku. Dzięki występom w Rosji mógł pojechać do Pjongczangu (liga NHL nie miała przerwy w rozgrywkach) na swoje piąte igrzyska, z których przywiózł złoto. Wcześniej - w 2002 r. w Salt Lake City wywalczył olimpijski brąz.

– Cieszymy się, że udało nam się pozyskać Ilję. Jego obecność doda nam jakości, umiejętności strzeleckich i serca do walki – powiedział cytowany na oficjalnej stronie klubu menedżer generalny Kings Rob Blake.

Rosjanin, dwukrotny złoty medalista MŚ (2008, 2009), na lodowiskach NHL występował od 2001 roku. Zaczynał w Atlanta Thrashers. Łącznie w słynnej lidze rozegrał 816 meczów, w których strzelił 417 bramek i miał 399 asyst.

podobne informacje

Pjongczang 2018: udział rosyjskich hokeistów w rękach Putina

Igrzyska ważniejsze od NHL. Kowalczuk zostaje w Rosji

Soczi: 223 sportowców w ekipie gospodarzy

Kowalczuk, Owieczkin, Małkin... Szeroka kadra Rosji na IO