tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ w szermierce: komplet florecistek i trzech szpadzistów w turnieju głównym

Wszystkie cztery polskie florecistki oraz trzech szpadzistów wystąpi w 1/32 finału turniejów indywidualnych szermierczych mistrzostw świata w chińskim Wuxi. Odpadł tylko debiutujący w imprezie tej rangi Maciej Bielec.
Julia Walczyk (fot. Getty)

Przebudzenie polskiej szpady. "Możemy wygrać z każdym"

W eliminacjach grupowych startowały trzy polskie florecistki, gdyż Julia Walczyk (KU AZS-UAM Poznań) ze względu na 13. pozycję w światowym rankingu, podobnie jak inne zawodniczki z czołowej "16" tego zestawienia, była z nich zwolniona.

Najlepiej spisała się Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań). Brązowa medalistka tegorocznych mistrzostw kontynentu wygrała wszystkie pięć pojedynków i uzyskała szósty wynik tej części rywalizacji. Dzięki temu od razu trafiła do głównej drabinki, podobnie jak Martyna Jelińska (Budowlani Toruń), która na swoją korzyść rozstrzygnęła cztery z pięciu walk.

Hanna Łyczbińska (KU AZS-UAM Poznań) odniosła cztery zwycięstwa w sześciu starciach i musiała stoczyć dodatkowy pojedynek, w którym pokonała reprezentującą Australię Alicię Ji Yeon Kwag 15:2.

W 1/32 finału Walczyk spotka się z Wenezuelką Saskią Lorettą Van Erven Garcią, a Łyczbińska z Amerykanką Margaret Lu. W przypadku wygranych, biało-czerwone trafią na siebie w kolejnej rundzie. Jelińska rozpocznie zmagania w zasadniczej części turnieju od potyczki z Brazylijką Gabrielą Cecchini. Najtrudniejszą teoretycznie rywalkę będzie mieć Synoradzka, która powalczy z doświadczoną Astrid Guyart. Francuzka – 17. w światowym rankingu – po słabych wynikach w eliminacjach grupowych została rozstawiona dopiero z 43. numerem, ale ma w dorobku m.in. dwa zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata. Szczególnie szczęśliwy w tym cyklu był dla niej Gdańsk, gdzie trzykrotnie stanęła na podium, a raz triumfowała.

Radosław Zawrotniak (fot. Getty)

W kwalifikacjach grupowych formą błysnęli najbardziej doświadczony w polskiej ekipie niespełna 37-letni Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków) oraz Mateusz Antkiewicz (AZS AWF Katowice). Pierwszy z nich wygrał wszystkie pięć pojedynków, a debiutujący w MŚ 24-latek sześć i z bilansem trafień plus 20 został sklasyfikowany na drugiej pozycji w stawce 154 rywalizujących.

Mateusz Nycz (Piast Gliwice) w grupie pokonał czterech z pięciu rywali i o awans do 1/32 finału musiał stoczyć dodatkowy pojedynek. Spotkał się z 26. w klasyfikacji szpadzistów najwyżej notowanym Rosjaninem Wadimem Anochinem, wygrywając 15:12.

Natomiast 20-letni Maciej Bielec (Szpada Wrocław), najmłodszy z podopiecznych debiutującego w roli trenera kadry w imprezie tej rangi Roberta Andrzejuka, w grupie zwyciężył w dwóch z sześciu pojedynków, a w pierwszej rundzie eliminacji bezpośrednich uległ Francuzowi Aymerickowi Gally'emu 8:15. Polak został sklasyfikowany na 127. miejscu.

Zmagania o medale w obu tych konkurencjach zaplanowano na poniedziałek. W sobotę eliminacje w dwóch ostatnich broniach – szabli kobiet i florecie mężczyzn.

podobne informacje

Puchar Świata florecistek: cztery Polki w turnieju głównym

PŚ florecistek: tylko jedna Polka w dziesiątce

PŚ szpadzistów: dwóch Polaków w "32" w Bernie, drużyna 22.

PŚ: słaby start szablistek w Orleanie