tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ kajakarzy. "Puławska jest kandydatką do medalu w Tokio"

Prezes Polskiego Związku Kajakowego Tadeusz Wróblewski pozytywnie ocenił dorobek reprezentacji na mistrzostwach świata w portugalskim Montemor. Kadrowicze zdobyli sześć medali. – Zachwyciły kanadyjkarki, ale widzę postęp we wszystkich grupach – komentował.
Dorota Borowska w Montemor (Fot. PAP)

MŚ kajakarzy: srebro i dwa brązy. Medalowa niedziela w Montemor

Polacy sześciokrotnie stawali na podium, co jest wynikiem lepszym niż przed rokiem. W czeskich Racicach zdobyli wówczas pięć medali. W klasyfikacji generalnej w Montemor zajęli dwunaste miejsce, triumfowali Niemcy (siedem złotych, cztery srebrne, dwa brązowe medale) przed Węgrami (6-1-2).

Według Wróblewskiego występ biało-czerwonych należy uznać za udany, bo prócz samych medali polscy zawodnicy plasowali się wysoko w konkurencjach olimpijskich.

– Kanadyjkarki zanotowały rewelacyjny występ. Prawdziwą furorę zrobiła Dorota Borowska, która sięgnęła po brąz na olimpijskim dystansie, a mogło być jeszcze lepiej, gdyby nie podpórka. Widać świetną pracę trenera Mariusza Szałkowskiego. To dobry prognostyk na przyszłość – powiedział prezes PZKaj.

Wróblewski był także pod wrażeniem wyścigu kobiecych czwórek, gdzie Polki zajęły trzecią lokatę.

– To znakomite osiągnięcie, szlakowa Karolina Naja postawiła dziś trybuny na nogi tym rewelacyjnym finiszem. Trochę sobie żartowaliśmy, że gdyby jeszcze było 50 metrów do przepłynięcia, to wynik mógłby być jeszcze lepszy. Z kolei Anna Puławska w jedynce na 500 metrów była czwarta, ale dla mnie to wręcz sensacyjny występ. Moim zdaniem staje się kandydatką do medalu na igrzyskach w Tokio. Marta Walczykiewicz nie zdobyła wprawdzie medalu, ale jej czwarte miejsce też oceniam wysoko. Jakby nie patrzeć, poprawiła się o jedną lokatę w porównaniu do ubiegłego roku. Nie możemy zapominać o dwójce Justyna Iskrzycka, Paulina Paszek, które zdobyły srebro na tysiąc metrów, ale też zanotowały świetny wynik na olimpijskim dystansie 500 metrów, gdzie zajęły piątą lokatę – ocenił.

Mistrzostwa świata: Szczerbińska i Borowska ze srebrnym medalem (wideo)

Sternik związku przyznał, że kanadyjkarze zrobili widoczny postęp. Duet Michał Łubniewski, Arsen Śliwiński dwukrotnie stanął na podium.

– Nie można zapominać o czwartym miejscu Vincenta Słomińskiego i Mateusza Kamińskiego w C2 na tysiąc metrów, którzy poprawili się o trzy miejsca. Wiktor Głazunow na jedynce na 200 i tysiąc metrów nie awansował wprawdzie do finałów, ale w jego przypadku trzeba popracować nad taktyką. Ten chłopak ma przyszłość. Trochę zawiodła mnie czwórka na 500 metrów, która przypłynęła daleko od medalu, a rok temu była druga, choć na innym dystansie – skomentował.

Przeciętnie spisali się kajakarze, którzy od kilku sezonów nie przywożą już medali z najważniejszych imprez. Wróblewski dostrzega jednak światełko w tunelu. – Szóste miejsce Bartosza Stabno to świetny wynik, dawno nie mieliśmy jedynkarza tak wysoko w finale A i wierzę, że Bartek tym wynikiem pociągnie całą grupę. Przebudził się też Paweł Kaczmarek, siódme miejsce na 200 metrów w gronie tych szalonych sprinterów oceniam pozytywnie – podsumował Wróblewski.

Przyszłoroczne mistrzostwa świata odbędą się w węgierskim Szegedzie i będą jednocześnie główną kwalifikacją do igrzysk olimpijskich w Tokio.

Mistrzostwa świata. Karolina Naja: brawo! Nie poddałyśmy się presji

podobne informacje

Rosyjski kajakarz Korowaszkow zdyskwalifikowany na cztery lata

Marta Walczykiewicz nie skończyła sezonu, jak większość zawodników. Leci na podbój Rosji i Chin

Wielokrotna medalistka olimpijska – Osypenko-Radomska zdyskwalifikowana na cztery lata

MŚ w kajakarstwie: trzy polskie osady z awansem do finału