tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

PGE SA i PKN Orlen chcą pokryć kary VIVE i Wisły za zakrycie logo Nord Stream 2

Jest porozumienie w sprawie afery "koszulkowej" z PGE VIVE Kielce i Orlen Wisłą Płock w roli głównej. Sponsorzy tytularni klubów, PGE SA oraz PKN Orlen, zamierzają pokryć kary finansowe, jakie na drużyny nałożyła Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF). Ma to związek z zakryciem logotypu Nord Stream 2 na strojach podczas meczów Ligi Mistrzów. Zagraniczna spółka zniknie z koszulek zespołów, a jej miejsce zajmie jedna z fundacji charytatywnych.
Zawodnicy PGE VIVE Kielce w meczu z Telekomem Veszprem (fot. PAP/EPA)

Polki sprawdzą formę na tle światowych potęg. Zabraknie kapitan

Informację o decyzji PGE SA i PKN Orlen opublikował Krzysztof Berenda z RMF. Rzecznik PGE SA, Maciej Szczepaniuk, w rozmowie ze SPORT.TVP.PL wyjaśnia jednak, że sprawa nie jest jeszcze oficjalnie zamknięta.

Nie mogę oficjalnie potwierdzić jeszcze informacji podanych przez RMF. Faktycznie jednak mamy taki cel, by klub nie doznał szkody finansowej w związku z zakryciem logo i w związku z dodatkowymi kosztami strojów. Szukamy na to rozwiązania i nie wyobrażam sobie, by nie udało się nam zamknąć tematu tak, jak chcemy – wyjaśnił.

Fundacja za Nord Stream

W piątek europejska federacja opublikowała lakoniczny komunikat o ukaraniu polskich klubów. Nie było w nim zawartej wysokości grzywny. Jak udało się nam potwierdzić – kwoty liczone są w dziesiątkach, a nie setkach tysięcy złotych. Nieoficjalnie mówi się o około 50 tysiącach złotych (na klub).

Michał Daszek z Wisły w koszulce z logo Vervy (fot. PAP) Na mocy porozumienia między EHF a klubami i ich sponsorami, w kolejnych meczach VIVE i Wisły w Lidze Mistrzów logotyp Nord Stream 2 nie pojawi się już na ich koszulkach. Jego miejsce zajmie jedna z fundacji. – Będzie to logo pewnej instytucji charytatywnej, być może fundacji wspierającej sport lub w ogóle piłkę ręczną – dodaje Szczepaniuk. Jak udało się nam ustalić, chodzi o fundację PLAY International.

Jednocześnie reklamy Nord Stream 2 wciąż obecne będą na bandach otaczających boisko. Z koszulek klubów znikną ponadto logotypy PGE SA i PKN Orlen. VIVE występować będzie z logo Lumi, a Wisła – Vervy.

Lojalność ze sponsorami

VIVE i Wisła zdecydowały się zakryć logotypy Nord Stream 2, chcąc pozostać w ten sposób lojalne z własnymi sponsorami tytularnymi – PGE SA i PKN Orlen, które działają w tej samej branży, co oficjalny partner rozgrywek Ligi Mistrzów.

Mateusz Jachlewski z VIVE (fot. PAP/EPA) Decyzja klubów spotkała się z aprobatą nie tylko obu państwowych spółek, ale też szefostwa rozgrywek PGNiG Superligi. Poparcie drużynom udzielił ponadto Związek Piłki Ręcznej w Polsce i jego prezes, Andrzej Kraśnicki.

Nord Stream 2 zostało sponsorem Ligi Mistrzów 31 sierpnia. Spółka zarządza budową magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Projekt budzi kontrowersje ekspertów, bowiem pomija Ukrainę i kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polskę, przez co osłabia ich pozycję i godzi w bezpieczeństwo całego regionu.

Gazociąg ma być gotowy do 2019 roku, kiedy to Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska i pozostałe kraje regionu oraz Stany Zjednoczone sprzeciwiają się tej inwestycji.

Czytaj więcej nt. piłki ręcznej:
Z boiska do klatki. Były reprezentant Polski będzie walczył w MMA
Tragedia w Hiszpanii. Wicemistrz świata juniorów w stanie walczy o życie
Chorwackie posiłki VIVE. Dwóch rozgrywających wraca do gry

Patryk Kuchczyński, medalista MŚ: miałem dwie propozycje z 2. Bundesligi

podobne informacje

Liga Mistrzów. AS Roma – FC Porto. Zachwyty nad Zaniolo. "Mały wielki talent"

Liga Mistrzów: Manchester United – Paris Saint-Germain. Solskjaer wierzy w awans pomimo porażki

Liga Mistrzów. Manchester United – PSG 0:2. Kylian Mbappe po meczu

Liga Mistrzów: AS Roma – FC Porto. 19-latek bohaterem gospodarzy