tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Bez błędów sprzed roku? Nowości na skoczni w Wiśle

Organizatorzy inauguracyjnych zawodów o Puchar Świata w skokach narciarskich w Wiśle (16-18 listopada) nie tracą czasu. Rozpoczęli produkcje sztucznej pokrywy śnieżnej. – Chcemy oddać skocznie do użytku na początku listopada, by mogli z niej skorzystać polscy zawodnicy – stwierdził Andrzej Wąsowicz, były wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego, w rozmowie ze SPORT.TVP.PL.
Kamil Stoch podczas konkursów w Wiśle (fot. Getty Images)

Progres u skoczków. "Trener trafił z przekazem"

Nie popełnić błędów sprzed roku. Nie dopuścić do tego, by po raz kolejny z łopatą na zeskoku pracował między innymi Adam Małysz. To główne założenia osób odpowiedzialnych za przygotowanie skoczni w Wiśle-Malince przed inauguracją sezonu w skokach narciarskich (16-18 listopada).

Od kilku dni trwają intensywne prace wokół obiektu. Produkcja śniegu ruszyła wcześniej niż przed dwunastoma miesiącami. Pierwsze czynności wykonano w środę 3 października. – Spotkaliśmy się z osobami, które będą dbały o dopilnowanie szczegółów. Chcemy oddać skocznie do użytku na początku listopada, by mogli z niej skorzystać polscy zawodnicy – przekazał Wąsowicz.

Wstępna data przekazania to 5 listopada. Jeśli pojawi się zainteresowanie, biało-czerwoni udostępnią obiekt innym reprezentacjom. Zdarzało się, że formę szlifowali tam Czesi, Japończycy czy Norwegowie.

Wyprodukowana pokrywa śnieżna będzie przechowywana w przejściu na dole skoczni. Wszystko po to, by zmniejszyć straty w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych. Na kilka dni przed konkursami zostanie rozprowadzona ratrakami po zeskoku.

Kamil Stoch podczas konkursu w Wiśle (fot. Getty Images) Wykupione siatki
Jedną z najważniejszych kwestii przed inauguracją PŚ będzie zabezpieczenie progu skoczni i buli przed podmuchami wiatru. Już w maju austriacka firma "ALPINA" pomogła organizatorom montując specjalne siatki. Koszt przedsięwzięcia wyniósł około 200 tysięcy euro. W tym momencie Wąsowicz przekazał, że osłony zostały wykupione i będzie można z nich skorzystać w każdej chwili. Nie podał jednak kwoty, którą zainwestowali organizatorzy.

Wiatrochronne siatki są niezbędnym elementem infrastruktury, bez którego FIS, na czele z Walterem Hoferem, nie pozwoliłoby na przeprowadzenie zawodów. – Hofer nie był na miejscu, ale wszystkie najważniejsze informacje przekazuje nam Agnieszka Baczkowska, przedstawicielka federacji. Na dwa dni przed zawodami wszystko będzie zamontowane – dodał były wiceprezes PZN.

Wzrost zainteresowania
Po raz kolejny zainteresowanie kibiców przerosło oczekiwania organizatorów. Przygotowano dodatkowych 700 wejściówek na każdy dzień zawodów. Sprzedaż rozpoczęła się 5 października. – Zapotrzebowanie jest ogromne. Chcemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń wokół skoczni. Weszliśmy nawet na stronę internetową, by zobaczyć ile zostało biletów. Ostatnie sztuki – podsumował.

Program zawodów:
Piątek, 16 listopada:
16:00 – oficjalne treningi (dwie serie)
18:00 – kwalifikacje

Sobota, 17 listopada:
15:00 – seria próbna
16:00 – pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 18 listopada:
14:00 – seria próbna
15:00 – pierwsza seria konkursowa

MŚ weteranów w Szczyrku: najstarsi skoczkowie świata. "Póki odepchnę się od belki..."
Richard Freitag: to co zrobił Kamil rok temu było cudowne
Simon Ammann: nadal mogę się poprawiać, dlatego skaczę
Schlierenzauer: Austria potrzebuje czasu. Nie wiem, czy wrócimy na szczyt

podobne informacje

Puchar Świata w bobslejach: polska czwórka na ostatnim miejscu w Igls

Puchar Świata w biathlonie: pierwsze zwycięstwo Preuss, 26. miejsce Hojnisz

Skoki narciarskie. Konkursy w Zakopanem i Wiśle na dłużej w TVP [transmisje]

17 lat temu Adam Małysz wygrał w Zakopanem [wideo]