tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

121 goli na 121 lat Juventusu. Del Piero, Ibrahimović i... Boniek [WIDEO]

1 listopada 1897 roku założony został Juventus FC. Włoski klub na 121. urodziny przygotował dla kibiców specjalne wideo, w którym prezentuje 121 wyjątkowych goli z historii klubu. Wśród wyróżnionych jest m.in. trafienie prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka.
Od lewej: Alessandro Del Piero, Zbigniew Boniek i Zlatan Ibrahimović (fot. Getty)

Legenda włoskiej piłki: dobry napastnik? Wystarczy, że ma... Instagrama

Oprócz bramki Bońka wymienione zostały m.in. gole klubowych legend – Alessandro Del Piero, Michela Platiniego czy Pavela Nedveda. Są też trafienia obecnych graczy Juve: Cristiano Ronaldo, Paulo Dybali, Giorgio Chielliniego czy Leonardo Bonucciego.

Juventus założony został 1 listopada 1897 roku jako SC Juventus przez grupę uczniów z liceum Massimo d’Azeglio przy Via Parini w Turynie.

Klubowa legenda głosi, że na lekcji łaciny pomiędzy uczniami krążyła kartka. W pewnym momencie przechwycił ją prowadzący zajęcia nauczyciel i na głos przeczytał jej treść: "Spotkajmy się o czwartej tak jak zwykle na ławce na Corsa Re Umberto." Wiadomość tę skomentować miał słowami: "Che Juventus!", czyli w wolnym tłumaczeniu: "Co za młodzież!".

121 lat później Stara Dama ma w dorobku ponad 60 tytułów. Klub 34 razy zostawał mistrzem Włoch (kolejne dwa mistrzostwa odebrano mu w związku z aferą Calciopoli). Dwukrotnie wygrywał rozgrywki Ligi Mistrzów, w sumie dziewięciokrotnie zagrał w finale.

O urodzinach swojego klubu pamiętają nie tylko kibice, ale i obecni oraz byli gracze Juve. Claudio Marchisio wrzucił na Twittera zdjęcie ławki z Corsa Re Umberto z podpisem: – Świętuję z tobą każdego roku, trzymam cię w sercu każdego dnia – wczoraj, dzisiaj, na zawsze... wszędzie.

Dzień Piątka w czwartek. Genua oszalała na punkcie Polaka

podobne informacje

Serie A: Juventus zapłaci fortunę. Lukratywny kontrakt Aarona Ramsey'a

Gol co godzinę. Piątek lepszy niż Marco Van Basten, Ruud Gullit, George Weah...

Krzysztof Piątek i kolejny gol dla AC Milan. "Dla niego to jak praca na poczcie"

Sassuolo – Juventus 0:3. Elektryczny Wojciech Szczęsny [SKRÓT]