PŚ: słaby start szablistek w Orleanie

Marta Puda (TMS Sosnowiec) zajęła 46. miejsce i była najlepsza z polskich szablistek w turnieju Pucharu Świata we francuskim Orleanie, inaugurującym sezon 2018/19. Wygrała Węgierka Anna Marton.
Marta Puda (fot. Getty)

PŚ szpadzistek: Martyna Swatowska 22. w Tallinie

27-letnia Puda, brązowa medalistka tegorocznych mistrzostw Europy, w 1/32 finału przegrała z niżej notowaną reprezentantką gospodarzy Sarah Noutchą 7:15.

W głównej części zawodów, z udziałem 64 szablistek, z Polek zaprezentowała się jeszcze Sylwia Matuszak (KKSz Konin). W pierwszej rundzie trafiła jednak na mistrzynię świata Rosjankę Zofię Pozdniakową i przegrała 10:15, zajmując ostatecznie 61. lokatę.

Pozostałe biało-czerwone odpadły w eliminacjach. Z powodów zdrowotnych w Orleanie zabrakło mistrzyni Polski Małgorzaty Kozaczuk, a najbardziej znana i utytułowana polska szablistka Aleksandra Shelton (d. Socha) wyjechała do USA i stara się o zmianę barw narodowych.

W finale trzecia w światowym rankingu Marton wygrała z Araceli Navarro 15:10. Węgierka triumfowała w turnieju PŚ po raz drugi, a Hiszpanka po raz pierwszy stanęła na podium zawodów tego cyklu.