tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Wyjątkowe stroje i film. Polskie kluby piłki ręcznej uczciły 100-lecie odzyskania niepodległości

Historia krajowej piłki ręcznej nierozerwalnie związana jest momentem odzyskania przez Polskę niepodległości. W niedzielę świętowaliśmy 100. rocznicę, a niewiele ponad dwa tygodnie wcześniej w Warszawie miała miejsce gala z okazji 100-lecia szczypiorniaka. W niedzielę krajowe kluby – PGE VIVE Kielce, Gwardia Opole, Energa Wybrzeże Gdańsk i SPR Pogoń Szczecin – uczciły Święto Niepodległości.
Michał Jurecki z VIVE (L), Mateusz Wróbel z Wybrzeża w starciu z Przemysławem Zadurą z Gwardii (P, góra) oraz Karolina Kochaniak z Pogoni (P, dół) (fot. VIVE/PAP)

Nieoczekiwana zamiana miejsc. To nie Wenta miał prowadzić kadrę

VIVE za pośrednictwem klubowej telewizji opublikowało film "100 lat Niepodległej!". W tle wiersz autorstwa Władysława Bełzy "Kto Ty jesteś? Polak mały" recytują Mariusz Jurkiewicz i Miłosz Wałach, a pozostali gracze VIVE odwiedzają znane miejsca pamięci w Kielcach.

Ligowi rywale VIVE, szczypiorniści Gwardii Opole i Wybrzeża Gdańsk, wystąpili w niedzielę w specjalnie przygotowanych strojach z podobizną marszałka Józefa Piłsudskiego, twórcy Legionów Polskich i jednego z ojców wolnej Polski.

Koszulki rywalizujących w pucharze Challenge Cup szczypiornistek Pogoni Szczecin przyozdobił z kolei biało-czerwony orzeł. Zawodniczki Nevena Hrupca zmierzyły się w niedzielę z fiński HIFK Helsinki (33:22) w pierwszym meczu III rundy rozgrywek. Rewanż w poniedziałek o godz. 18:00.

Valentina Blażević z Pogoni (L) oraz Paweł Salacz z Wybrzeża (P) (fot. PAP)

Pojawienie się piłki ręcznej w Polsce zbiegło się w czasie z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. Polscy legioniści internowani w jenieckim obozie w Szczypiornie, obecnie dzielnicy Kalisza, w ramach życia obozowego często uczestniczyli w zajęciach gimnastycznych. Już na samym początku internowania do programu zajęć wprowadzono nieznaną wcześniej w Polsce grę – piłkę ręczną. Legioniści szybko się jej nauczyli i nazwali "szczypiorniakiem".

Jeśli kiedyś wyjdziemy z obozu żywi, a nowa rozumniejsza gra zyska prawa obywatelstwa u innych miłośników sportu, wówczas ten jeden choćby wynalazek będzie nas bronił przed zarzutami bezowocnego pobytu w Szczypiornie – notował Ludwik Dudziński, internowany legionista.

26 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyła się uroczysta gala z okazji 100-lecia obchodów piłki ręcznej na ziemiach polskich. Tego samego dnia prezydent RP Andrzej Duda odznaczył najbardziej zasłużonych dla krajowego szczypiorniaka.

Czytaj więcej:
LM: urazy niestraszne VIVE. Kielczanie rozbili Mieszkow [RELACJA]
Ostatni sprawdzian Polek przed ME 2018 tylko w TVP Sport i na SPORT.TVP.PL
Przez sport do polityki. Bogdan Wenta został nowym prezydentem Kielc

Stulecie piłki ręcznej. Odznaczenia od prezydenta i wielka gala

podobne informacje

Luka Cindrić znów trenuje. Powrót do zajęć i... reprymenda od prezesa

Dobre wieści w sprawie Alexa Dujshebaeva. Uraz kolana nie jest groźny

Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych: Michał Jurecki w siódemce kolejki

PGE VIVE okupiło zwycięstwo kontuzją Alexa Dujshebaeva. "Nie wygląda to dobrze"