tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Orły Sportu": Andrzej Fonfara, były mistrz świata IBO, od 12 lat mieszka w USA. "Przyjechałem tu zwiedzić, wygrać i szybko wróc

Od osiemnastego roku życia mieszka i trenuje w Stanach Zjednoczonych. Był mistrzem świata IBO w wadze półciężkiej, stoczył słynne walki z Adonisem Stevensonem. – Przyznałem trenerowi rację, że poddał drugą walkę. Stevenson mógł mnie ciężko znokautować – przyznaje Andrzej Fonfara (30-5, 18 KO) w programie Sylwii Dekiert "Orły sportu".
Orły sportu (odc. 7) – Andrzej Fonfara
Andrzej Fonfara z pasem mistrza świata IBO (Fot. Getty)

Policjant, superbohater, człowiek prezydenta. Oto rywal Polaka

Fonfara o przyjeździe do USA
Przyleciałem tu z zamiarem zwiedzenia, wygrania pojedynku i szybkiego powrotu do domu. Były plany, by częściej boksować w Stanach, ale nie miałem zamysłu zostania. Dopiero po wygranej walce dostałem propozycję zamieszkania tu.

Fonfara o życiu w Chicago
Nie myślałem o tym, że mieszkam w wielkim mieście. Przyjechałem tu w wieku osiemnastu lat i miałem klapki na oczach – dom, sala treningowa, dom, sala, dom, sala... Miałem dwa treningi dziennie, Sam Colonna dawał wycisk i nie miałem czasu, by nacieszyć się miastem.

Fonfara o Samie Colonnie
Poznałem go w czerwcu 2006 roku. Zaczął przekazywać mi amerykańską wiedzę i prowadzili mnie we dwóch z Andrzejem Gmitrukiem. Colonna zobaczył, że mam z nim bliski kontakt. Powiedział, że widzi coś we mnie i chciałby, żebym został w USA.

Colonna o Fonfarze
Było ich siedmiu czy ośmiu, a Andrzej najmłodszy, najmniejszy i najmniej doświadczony. Pomyślałem, że zajdzie faleko i miałem rację. Trenował naprawdę ciężko i ta jego ciężka praca bardzo nas zbliżyła. Wiedziałem, że ma szansę zostać kimś w boksie, bo był pracowity, słuchał moich wskazówek i postępował zgodnie z moimi radami.

Żona o Fonfarze
Na początku traktowałam to jako przelotną znajomość. Andrzej był tym, który po prostu się zakochał. Zaprosił mnie do japońskiej restauracji, to była nasza prawdziwa pierwsza randka. Dużo czasu zajęło mi, by się przekonać i dojrzeć do tego związku. Oświadczył mi się po siedmiu latach, po przegranej walce z Adonisem Stevensonem.

Fonfara o porażkach ze Stevensonem
Wracam czasem do nich myślami. Te i inne porażki w mojej karierze początkowo mnie osłabiały, ale po jakimś czasie wzmacniają i uczą nowych rzeczy. Te dwie walki ze Stevensonem dały mi bardzo dużo doświadczenia. Analizując drugą walkę, przyznałem trenerowi rację, że ją poddał. Stevenson mógł mnie ciężko znokautować i wrócić do takiego boksu, do jakiego wróciłem.

Orły sportu (odc. 1) – Joanna Jędrzejczyk
Orły sportu (odc. 2) – Sofia Ennaoui
Orły sportu (odc. 3) – Piotr Lisek
Orły sportu (odc. 4) – Zofia Klepacka
Orły sportu (odc. 5) – Rafał Sonik
Orły sportu (odc. 6) – Marcin Gortat

podobne informacje

Andrzej Fonfara zakończył karierę. "Spełniony sportowiec i człowiek"

Andrzej Fonfara zmierzy się z Edwinem Rodriguezem. "Nie mogę się doczekać tej wojny"

NBA: polskie święto w USA. "Idealna odskocznia"

Udany debiut Fonfary w nowej kategorii wagowej