tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Wicemistrzowie świata odznaczeni przez prezydent

Piłkarscy wicemistrzowie świata, trener Zlatko Dalić i prezes krajowej federacji, były znakomity zawodnik Davor Suker zostali odznaczeni państwowymi orderami przez prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović. Uroczystość odbyła się w pałacu prezydenckim w Zagrzebiu.
Od lewej; Verdan Corluka, Domagoj Vida i Dejan Lovren (fot. Getty Images)

Co prawda Chorwaci przegrali w finale mistrzostw świata w Rosji z Francją 2:4, ale i tak był to największy sukces w historii futbolu tego bałkańskiego kraju.

Trener Dalić i prezes związku Suker zostali odznaczeni orderem "Kneza Trpimira" przyznawanym za wybitne osiągnięcie w sławieniu niepodległości i dumy chorwackiego państwa. Trpimir I był księciem Chorwacji Dalmatyńskiej w połowie IX wieku i założycielem dynastii Trpimirowiczów.

Pokazaliśmy podczas mundialu wielką jedność, miłość do kraju, odwagę, pokorę i wiarę. To wszystko przyniosło wspaniały rezultat – powiedział chorwacki szkoleniowiec.

Piłkarze otrzymali ordery niższego stopnia — "Kneza Branimira", władcy który panował pod koniec IX wieku, został uznany przez papieża Jana VIII za księcia Chorwacji i utrzymał niezależność od Franków i Bizancjum.

Chorwaci rozpoczęli zgrupowanie w Zagrzebiu i przygotowują się do ostatnich meczów fazy grupowej Ligi Narodów. 15 listopada zmierzą się przed własną publicznością z Hiszpanami, a trzy dni później z Anglikami na wyjeździe.

"Okiem cenzora". Niepodległość sędziów od... systemu VAR

podobne informacje

El. ME 2020: Dejan Lovren zawieszony za komentarze na Instagramie

Puchar Davisa: Marin Cilić rozstrzygnął losy finału. Wielki triumf Chorwatów

Puchar Davisa: Francja wciąż walczy. Wygrany mecz deblowy

Liga Narodów: niedziela sensacji. Awanse do Dywizji A i Final Four