tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Mistrz olimpijski walczy o powrót do zdrowia. "Dlaczego właśnie ja?"

Były rekordzista świata w biegu na 200 metrów Michael Johnson powoli wraca do zdrowia po udarze mózgu. Na igrzyskach w Atlancie w 1996 roku przebiegł ten dystans w 19,32 s, a na szpitalnym korytarzu potrzebował... 15 minut.
Michael Johnson (fot. Getty Images)

– Zajęło mi to 15 minut. Byłem kiedyś najszybszym człowiekiem na świecie, ale nie zniechęcam się. Gdy wróciłem do pokoju, powiedziałem żonie, że wrócę do zdrowia szybciej niż ktokolwiek inny – zapewnił Johnson w wypowiedzi dla dziennika "The Telegraph".

Był to pierwszy wywiad słynnego lekkoatlety od udaru mózgu, jaki przeszedł 31 sierpnia podczas ćwiczeń fitness.

Usain Bolt (L) i Michael Johnson (P) (fot. Getty Images) – Nie mam żadnej choroby serca, nie palę, trenuję, nie jem niezdrowego jedzenia. Dlaczego spotkało to właśnie mnie? – dodał 51-letni Amerykanin, czterokrotny mistrz olimpijski i ośmiokrotny złoty medalista mistrzostw świata.

Johnson był rekordzistą globu w biegu na 200 m przez 12 lat. Jego wynik poprawił dopiero Jamajczyk Usain Bolt – najpierw na igrzyskach w Pekinie (19,30), a rok później w mistrzostwach świata w Berlinie (19,19).

Dłużej przetrwał rekord świata Johnsona w biegu na 400 m. W 1999 roku w Sewilli uzyskał czas 43,18. Ten rezultat poprawił na igrzyskach w Rio de Janeiro (2016) reprezentant RPA Wayde Van Niekerk – 43,03.