tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Mundial jakiego nie widział świat. Imponujące stadiony na mistrzostwa świata w Katarze

Za cztery lata – 21 listopada 2022 roku nastąpi inauguracja finałów XXII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze. Turniej rozgrywany będzie na ośmiu stadionach. Każdy będzie supernowoczesnym, każdy można nazwać dziełem stuki.
Kontrowersje i ogromne place budowy. Za cztery lata MŚ w Katarze
(fot. Getty) (fot. Getty Images)

KATAR PODZIELI SIĘ MUNDIALEM? SZEF FIFA PRZYZNAJE: TO NIE JEST IDEALNE

Katarski mundial będzie wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim będzie to pierwsza tego typu impreza nie rozgrywana latem. Tym razem piłkarscy kibice kulminację emocji przeżyją na przestrzeni 28 dni pomiędzy – 21 listopada, a 18 grudnia.

W przeciwieństwie do ostatnich finałów MŚ – W Brazylii w 2014 roku i Rosji cztery lata później – nie będą również musieli pokonywać setek, a ledwie dziesiątki kilometrów pomiędzy arenami. Te na dodatek będą połączone siecią metra i szybkich tramwajów, co pozwoli bez problemu obejrzeć więcej niż jeden mecz dziennie.

Majętni organizatorzy nie mają najmniejszych obaw o oddanie obiektów w przewidzianych terminach. Pytanie przed najbliższym mundialem brzmi nie "czy zdążą?", a "jak bardzo zachwycą resztę świata?". Wygląda na to, że zachwytom nie będzie końca...

Wizualizacja stadionu Al Wakrah (fot. FIFA.COM)

Al Wakrah

Pojemność: 40 tys
Odległość od centrum Dauhy: 22,5 km

Futurystyczny projekt stadionu Al Wakrah zainspirowały żagle tradycyjnych katarskich łodzi, co jest ukłonem w stronę nadmorskiego dziedzictwa kraju.

Arena wyposażona będzie w chowany dach i innowacyjny system chłodzenia, dzięki któremu murawa będzie dobrze utrzymana przez cały rok, nawet podczas upalnego lata.

Konstrukcja stadionu została ukończona, rozpoczęto prace nad zadaszeniem i instalację wewnętrznych elementów. Gotowe jest również centrum energetyczne do zasilania obiektu.

Stadion Al Bayt (fot. FIFA.COM)

Al Bayt

Pojemność: 60 tys.
Odległość od centrum Dauhy: 44 km

W Al Khor powstaje jedna z większych mundialowych aren, która gościć będzie uczestników aż do półfinału. Ma symbolizować arabską gościnność, co odzwierciedla jej kształt, nawiązujący do tradycyjnych beduińskich namiotów.

Tu również zdecydowano się na zamykany dach, a prace są na podobnym etapie, jak w przypadku Al Wakrah, czyli... ukończone przed zakładanym terminem. Równolegle z konstruowaniem dachu trwa porządkowanie terenu wokół stadionu.

Al Rayyan – klejnot rozświetlający pustynię (fot. FIFA.COM)

Al Rayyan

Pojemność: 40 tys.
Odległość od centrum Dauhy: 22,5 km

Stadion, na którym rozgrywane będą mecze do ćwierćfinałów włącznie, ma symbolizować katarską kulturę. Fasada będzie zawierała skomplikowane wzory przedstawiające kraj – od dzikiej przyrody, po historię handlu.

Al Rayyan znajduje się w pobliżu pustyni, więc wszelkie udogodnienia, jak strefy kibica czy stoiska usługowo-handlowe, będą zbudowane tak, aby przypominały wydmy.

Całości dopełnia szklany dach i oczywiście osobna elektrownia. Trwają testy zespołu zasilającego.

Prace konstrukcyjne na Education City Stadium (fot. FIFA.COM)

Education City

Pojemność: 40 tys.
Odległość od centrum Dauhy: 11 km

Obiekt nieodległy od stołecznego centrum również będzie mundialową areną do ćwierćfinałów. Po mistrzostwach na stałe będzie na nim grała kobieca reprezentacja Kataru.

Chociaż jeszcze tego nie widać, zachwyci efektownością. Kształtem ma przypominać diament, stąd nazwa "diament na pustyni". Będzie lśnić w ciągu dnia i świecić nocą.

Prace nad fasadą powoli zbliżają się do końca, po nich nastąpi budowa dachu.

Surowy krajobraz wokół stadionu Al Thumama zastąpi zielona oaza (fot. FIFA.COM)

Al Thumama

Pojemność: 40 tys.
Odległość od centrum Dauhy: 13 km

Kolejny stadion, którego kształt inspirowany jest tradycją. Tym razem architektura nawiązuje do wełnianej czapki noszonej przez mężczyzn na Bliskim Wschodzie.

Zdaniem organizatorów, gotowe jest 80 proc. betonowego szkieletu obiektu, który czeka jeszcze na stalową ramę. Poza stadionem trwa budowa boisk treningowych i sieci nawodnienia, dzięki czemu otoczenie będzie pełne zieleni.

Ras Abu Aboud – stadion zbudowany z... kontenerów (fot. FIFA.COM)

Ras Abu Aboud

Pojemność: 40 tys.
Odległość od centrum Dauhy: 10 km

Po raz pierwszy w historii mundiali stadion zostanie zbudowany z... 998 kontenerów oraz wielu innych elementów łatwych do demontażu po zakończeniu imprezy. Do tego dochodzi efektowne położenie – w pobliżu promenady Doha Corniche i zabudowanego drapaczami chmur zachodniego wybrzeża.

Kontenery tylko z zewnątrz przypominają te, którymi statki przewożą wielotonowe ładunki. Są specjalnie przygotowywane i spodziewane na miejscu w lutym 2019 roku.

Założeniem przy budowie obiektu jest użycie jak najmniejszej liczby materiałów, tak aby zredukować ilość odpadków i emisję szkodliwych substancji.

Stadion w Lusajl – plac budowy, który wkrótce ma zapierać dech w piersiach (fot. FIFA.COM)

Lusajl

Pojemność: 80 tys.
Odległość od centrum Dauhy: 16 km

Główna arena MŚ, na której zostanie rozegrany mecz otwarcia, finał, oraz inne kluczowe spotkania. Powstaje w ekomieście założonym... w 2006 roku na wschodnim wybrzeżu Kataru.

Ciągle nie znamy ostatecznego kształtu. Wizualizacja ma zostać przedstawiona w grudniu. Na razie widać 24 kolumny, będące podporą dla fasady oraz betonową bazę. Pracy będzie sporo, bo najwyższy punkt stadionu znajdzie się na wysokości 80 metrów!

Khalifa International – stary stadion w całkowicie nowej odsłonie (fot. FIFA.COM)

Khalifa International

Pojemność: 40 tys.
odległość od centrum Dauhy: 13 km

Narodowy stadion w Katarze powstał już w 1976 roku, ale został całkowicie przebudowany z myślą o mundialu.

Wielokrotnie "sprawdzony w boju", bo gościł już m.in. 40 tysięcy kibiców podczas finału Pucharu Emira w maju 2017 roku, był również areną Igrzysk Azjatyckich czy meczów klubowego Pucharu Azji. Za rok sprawdzą go lekkoatleci podczas mistrzostw świata.

podobne informacje

Bałkańskie kraje rozważają możliwość ubiegania się o piłkarski mundial 2030

Mundial 2026: Kanada buduje ligę: "Chcemy, żeby wzmocniła reprezentację"

Szef TVP Sport o Mili, Stanowskim i... esporcie

Sprawdź mundialowe rekordy. Pele, Sukur, Mattheus...