tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Polscy hokeiści rozpoczęli przygotowania do mistrzostw świata

Seniorska kadra Polski w grudniu poleci na zgrupowanie i trzy sparingi do Finlandii, reprezentacja U-20 w tym czasie w Tychach zagra w mistrzostwach świata U-20 Dywizji 1B.
Bartłomiej Jezierski (fot. PAP)

Porażka na zakończenie turnieju EIHC

Prowadzeni od lata przez trenera Tomasza Valtonena seniorzy skorzystają z obiektów ośrodka przygotowań zimowych Fińskiego Komitetu Olimpijskiego w Vierumaki, a w meczach kontrolnych zmierzą się z fińskimi zespołami TUTO Hockey i KeuPa HT oraz z kadrą Chin.

To będą drugie testy biało-czerwonych pod okiem Valtonena. W listopadzie Polacy podczas turnieju EIHC z Okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Gdańsku zagrali z zespołami Elity – Danią (1:0 i mecz przerwany w 43. minucie z powodu awarii lodowiska), Norwegią 2:4 i Austrią 0:2.

Na listopadowe mecze nie przyjechało 15 zawodników, skonfliktowanych ze związkiem z powodów finansowych, i selekcjoner uzupełnił drużynę młodzieżą.

Kadra U-20 – prowadzona przez trenerów Piotra Sarnika i Krzysztofa Majkowskiego – do grudniowych mistrzostw będzie przygotowywała na zgrupowaniach w Jastrzębiu–Zdroju i Tychach. Rywalami biało–czerwonych w tyskim turnieju będą kolejno Ukraina (8.12), Włochy (9.12), Słowenia (11.12), Japonia (beniaminek, 12.12.), Węgry (spadkowicz z Dywizji 1A, 14.12).

W listopadzie młodzieżówka wygrała międzynarodowe zawody w ukraińskim Bohusławiu. Polacy pokonali ukraińskich rówieśników 6:1, a następnie po dogrywce młodzieżową drużynę białoruskiego Dynama Mińsk 4:3.

Łukasz Nalewajka (fot. PAP) Elementem przygotowań młodych zawodników do MŚ jest też udział drużyny pod szyldem Kadra PZHL U-23 w rozgrywkach ekstraligi. Już w trakcie zgrupowań reprezentanci rozegrają trzy spotkania ligowe z Comarch Cracovią Kraków, Węglokoks Kraj Polonią Bytom i PGE Orlikiem Opole.

Latem młodzi reprezentanci byli w Vierumaki, a w listopadzie w tym ośrodku trenowali uczniowie katowickiej SMS PZHL. Ten fiński kierunek jest efektem szerszej współpracy związku z Valtonenem, który na co dzień pracuje też w ekstraligowym zespole TatrySki Podhale Nowy Targ. Innym elementem tych działań są zajęcia trenera bramkarza kadry Tommiego Satosaari z młodymi golkiperami.

W minionym sezonie prowadzona przez Davida Legera i Grzegorza Klicha kadra U-20 zakończyła mistrzostwa w słoweńskim Bledzie na drugim miejscu. O braku awansu zdecydował ostatni, przegrany po karnych mecz z Norwegami.

Na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku Polacy będą rywalizować w Tallinnie w mistrzostwach świata Dywizji 1B, a ich rywalami o jedno miejsce premiowane awansem do Dywizji 1A będą Estonia, Japonia, Ukraina, Rumunia i Holandia. Celem postawionym przed Valtonenem jest powrót na zaplecze Elity, czyli na drugi poziom rozgrywek, z którego biało-czerwoni spadli w kwietniu w Budapeszcie. Po mistrzostwach na Węgrzech pracę stracił poprzedni szkoleniowiec polskiej reprezentacji Kanadyjczyk Ted Nolan.

Problemy polskiego hokeja. "Jak sprzedamy reprezentację, to będzie tragedia"
Euro Ice Hockey Challenge, Polska - Dania (skrót meczu)
Hokej, turniej EIHC (Gdańsk): Polska – Austria (bramki)
Hokej, turniej EIHC (Gdańsk): Polska – Norwegia 2:4 (bramki)