tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Retro TVP Sport: 30 lat temu Lech Poznań postawił się Barcelonie

Nikt nie spodziewał się, że w 1988 roku Lech Poznań będzie walczył jak równy z równym w rywalizacji ze słynną Barceloną. Jednak Kolejorz w 2. rundzie Pucharu Zdobywców Pucharów stoczył niesamowity bój w dwumeczu z drużyną prowadzoną wówczas przez Johana Cruyffa. Po 30 latach przypominamy słynne spotkanie Lecha z Barceloną. Zapraszamy od godz. 19.55 we wtorek na program Retro TVP Sport.
Mecz Lech Poznań – FC Barcelona z 1988 roku (fot. PAP)

Rocznica 1000. gola Pelego. "Pierwszy raz się zestresowałem"

Lech Poznań dostał w sezonie 1988/89 mógł zagrać w europejskich rozgrywkach dzięki zwycięstwu w finale Pucharu Polski. Kolejorz po serii rzutów karnych pokonał wówczas Legię Warszawa (1:1, k. 3:2). Nikt nie przypuszczał, że seria rzutów karnych okaże się też decydująca o awansie z jednym z najlepszych klubów na świecie.

Lech dzięki zdobyciu Pucharu Polski zakwalifikował się do nieistniejących już (od 1999 roku) zawodów Pucharu Zdobywców Pucharów. W 1. rundzie Kolejorz nie miał większych problemów w dwumeczu z albańskim Flamurtari Vlora. Zwycięstwo na wyjeździe 3:2 i 1:0 w rewanżu w Poznaniu zapewniło polskiej drużynie awans do kolejnej fazy.

Nikt nie spodziewał się cudu, ale Kolejorz pokazał się z bardzo dobrej strony w pierwszym spotkaniu na Camp Nou. Dzięki bramce zdobytej przez Bogusława Pachelskiego zdobywcy Pucharu Polski zremisowali 1:1.

Nic dziwnego, że rewanż na stadionie przy ul. Bułgarskiej cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Na obiekcie Lecha Poznań 9 listopada 1988 roku pojawiło się aż 35 tys. ludzi. Ku ich zdziwieniu to Kolejorz wyszedł na prowadzenie po golu Jerzego Kruszczyńskiego z rzutu karnego w 31. minucie spotkania. Siedem minut później wyrównał jednak Roberto i wydawało się, że Duma Katalonii pójdzie za ciosem. Tak się jednak nie stało i do rozstrzygnięcia rywalizacji potrzebne były rzuty karne. Po pięciu seriach więcej szczęścia mieli piłkarze Barcelony i to oni awansowali do kolejnej rundy, ostatecznie wygrywając PZP po zwycięstwie w finale z Sampdorią Genua.

We wtorek 27 listopada przypominamy niezwykle emocjonujące i dramatyczne spotkanie Lecha Poznań z Barceloną w programie Retro TVP Sport. Zapraszamy od godz. 19.55. Gośćmi programu będą Henryk Apostel, który był trenerem Lecha Poznań w meczu z Barceloną oraz były piłkarz Kolejorza Damian Łukasik, który występował wówczas w tym dwumeczu.

podobne informacje

1996: niezapomniane wojny Bowe – Gołota

Ostatni wyścig Senny. "Wycofaj się, co masz do udowodnienia?"

Sindelar – niepokorna legenda. Przeciwnik Hitlera i Anschlussu

Michael Ballack – wieczny "wice". Niespełniona kariera?