tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Lekkoatletyczny hit w Mińsku. USA zmierzy się z Europą

Nie lada gratka czeka na fanów lekkoatletyki w 2019 roku. Na trzy tygodnie przed mistrzostwami świata w Dausze zostanie rozegrany mecz pomiędzy Europą a USA w Mińsku. W imprezie mogą wziąć reprezentanci Polski. Kwalifikację będzie można uzyskać podczas Drużynowych Mistrzostw Europy, które zaplanowano w Bydgoszczy (9-11 sierpnia).
Justyna Święty-Ersetic (fot. Getty)

Polacy chcą ME w 2024 roku. Zaskakujący rywal...

Po raz ostatni tego typu mecz rozegrano w latach 60. W programie imprezy są liczne konkurencje biegowe (z wyłączeniem sztafety 4x400 metrów), rzutowe oraz skoki.

– Zdecydowaliśmy się także na sztafety mieszane. Dystans 4x400 metrów znajduje się w programie igrzysk olimpijskich w Tokio. W każdej konkurencji wystartuje ośmiu lekkoatletów. Po czterech z drużyny USA i Europy – tłumaczył prezydent European Athletics, Svein Arne Hansen.

Sofia Ennaoui (fot. Getty) Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody. Ich pula w każdej konkurencji wynosi 23 000 euro. Za zwycięstwo zawodnik zarobi siedem tysięcy euro. Sztafeta, która minie linię mety jako pierwsza będzie miała do podziału sześć tysięcy euro.

Do meczu USA – Europa będzie można zakwalifikować się poprzez Drużynowe Mistrzostwa Europy. To impreza, którą będzie w tym roku gościć Bydgoszcz. Dwa lata temu najlepsi w indywidualnych konkurencjach okazali się Marcin Lewandowski, Paweł Fajdek, Sofia Ennaoui i Kamila Lićwinko. Pierwsze miejsce zajęła też żeńska sztafeta 4x400 metrów w składzie Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz, Martyna Dąbrowska i Małgorzata Hołub.

Zawody zostaną rozegrane na nowym stadionie Dynama Mińsk, który został oddany do użytku w czerwcu 2018 roku. Na trybunach może zasiąść 22 tysiące widzów.

KONKURENCJE

Biegowe:
100m, 200m, 400m, 800m, 1500m, 3000m, 110m przez płotki (M), 100m przez płotki (K), 400m przez płotki, 3000m z przeszkodami, sztafeta 4x100m, sztafety mieszane (200m-200m-400m-800m, jedna kobieta i mężczyzna biegają 200 m, później kobieta na 400m i mężczyzna na 800m)

Skoki:
skok wzwyż, skok o tyczce, skok w dal, trójskok

Rzuty:
pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut młotem, rzut oszczepem

Najpierw kawa, a później na tor. Pasje Igi Baumgart-Witan
Zmiana konkurencji była strzałem w dziesiątkę. Poznajcie historie Caterine Ibarguen i Eliuda Kipchoge'a
Sofia Ennaoui spełniła marzenia. "Początki bywają trudne"

podobne informacje

Prawnik Caster Semenyi: ona walczy o wolność

Caster Semenya straci pół roku? IAAF: chcemy zapewnić równą rywalizację

Mityng w Ostrawie: zwycięstwo i świetny wynik Ennaoui

Mityng w Nowym Jorku: świetny występ Ryana Crousera. Rywalizacja w cieniu dramatu