0
3
3

Liga Europejska: gol Świerczoka na pożegnanie z rozgrywkami

Jakub Świerczok strzelił gola dla Łudogorca Razgrad w zremisowanym meczu z FC Zurich 1:1 (1:1) w Lidze Europejskiej. W zespole z Bułgarii od pierwszej minuty grał też Jacek Góralski. Nie byli to jedyni Polacy, którzy wystąpili tego wieczora w LE.
Jakub Świerczok cieszy się z gola w Lidze Europejskiej (fot. Getty)

Liga Europejska: Kędziora z awansem, ale porażka Dynama Kijów

Łudogorec Razgrad przed ostatnią kolejką w grupie A nie miał już szans na awans do kolejnej fazy. Pewne awansu obok FC Zurich był Bayer Leverkusen. Bułgarski zespół chciał się jednak w dobrym stylu pożegnać z tegorocznymi rozgrywkami. Mieli w tym pomóc Jacek Góralski i Jakub Świerczok, którzy wyszli od pierwszej minuty w składzie gospodarzy na mecz z drużyną ze Szwajcarii.

Pierwszego gola zdobyli goście. W 21. minucie do bramki Łudogorca trafił Stephen Odey. W doliczonym czasie pierwszej połowy wyrównał jednak Jakub Świerczok, który w sytuacji sam na sam zachował zimną krew i mocnym strzałem pokonał bramkarza. W drugiej części gry wynik nie uległ zmianie i Bułgarzy na koniec zadowolili się czwartym punktem zdobytym w tej fazie.

W drugim meczu tej grupy AEK Larnaca przegrała na własnym boisku z Bayerem Leverkusen 1:5 (1:2), który tym samym zapewnił sobie wyjście do kolejnej rundy LE z pierwszego miejsca w tabeli. Na ławce rezerwowych niemieckiej drużyny zasiadło dwóch młodych Polaków – 18-letni pomocnik Adrian Stanilewicz i 19-letni napastnik Jakub Bednarczyk. Obaj pojawili się na boisku w końcówce spotkania. W 81. minucie wszedł Bednarczyk a w 89. minucie Stanilewicz. Tym samym obaj zadebiutowali w pierwszym zespole Heiko Herrlicha.

Tabela grupy A

Z kolei w grupie B pewną kwalifikację z pierwszego miejsca miał już Red Bull Salzburg. O awans z drugiej pozycji biły się Celtic Glasgow i RB Lipsk. Szkoci na własnym boisku przegrali z Salzburgiem 1:2 (0:0). Austriacki klub dzięki temu prawie zapewnił awans innej drużynie z tej grupy, również sponsorowaną przez znany koncern napojów energetycznych.

Prawie, bo RB Lipsk wygrawał u siebie z Rosenborgiem do 86. minuty, ale ostatecznie zremisował 1:1 (0:0) i to Celtic mógł się cieszyć z kwalifikacji do następnej rundy LE.

Tabela grupy B

W grupie C Zenit Sankt Petersburg, pewny wyjścia z pierwszego miejsca, grał w Pradze ze Slavią. Czeski klub wciąż marzył o awansie z drugiego miejsca i udało mu się ta sztuka po wygranej 2:0 (2:0).

W drugim meczu zespół FC Kopenhaga na własnym stadionie przegrał z Bordeaux 0:1 (0:0).

Tabela grupy C

Tymczasem w grupie D wszystko było już jasne przed spotkaniami 6. kolejki. Pewne awansu z pierwszego miejsca Dinamo Zagrzeb (bez Damiana Kądziora w składzie) bezbramkowo zremisowało u siebie z Anderlechtem Bruksela.

W drugim spotkaniu Spartak Trnava (Patryk Małecki nie zmieścił się nawet na ławce rezerwowych) pokonał na własnym boisku Fenerbahce Stambuł 1:0 (1:0). Turecki klub miał jednak również zapewnioną kwalifikację z drugiego miejsca.

Tabela grupy D

W grupie E rozstrzygnięcia także zapadły przed ostatnimi meczami fazy grupowej. Arsenal potwierdził dominację w grupie wygrywając z Karabachem Agdam 1:0 (1:0). Cały mecz w zespole gości rozegrał Jakub Rzeźniczak, ale nie wyróżnił się niczym specjalnym.

W drugim spotkaniu pewny awansu Sporting Lizbona nie dał szans Worsklej Połtawa. Smoki pokonały u siebie ukraińską drużynę 3:0 (3:0).

Tabela grupy E

Natomiast w grupie F Olympiakos Pireus w bezpośrednim starciu z Milanem walczył o awans do 1/16 finału Ligi Europejskiej. Grekom potrzebne było zwycięstwo 2:0, 3:1 lub trzema bramkami. Udało im się tego dokonać po zwycięstwie 3:1 (0:0).

W drugim meczu pewny awansu Betis Sewilla bezbramkowo zremisował na wyjeździe z pogromcą Legii Warszawa w kwalifikacjach LE – luksemburskim Dudealnge.