77 Piotr Tomasik 83'
  Maciej Stolarczyk
  Adam Nawałka

Ekstraklasa: Wisła Kraków – Lech Poznań. Nowi właściciele Białej Gwiazdy nie przynieśli szczęścia

W spotkaniu 20. kolejki Ekstraklasy Wisła Kraków podejmowała Lecha Poznań, którego prowadził Adam Nawałka – były piłkarz i szkoleniowiec gospodarzy. Na stadionie pojawili się także nowi właściciele Wisły. Musieli jednak przełknąć gorycz porażki – Lech Poznań wygrał 1:0 (0:0).
Mecz Wisła Kraków – Lech Poznań (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Ekstraklasa: remontada Arki Gdynia i znakomity Furman

W ostatnich dniach w Wiśle tematem numer jeden było szukanie nowych inwestorów. Przez dłuższy czas wydawało się, że mecz z Lechem Poznań będzie pożegnaniem klubu z Ekstraklasą. Zespół stanął nad przepaścią. Do 28 grudnia musi spłacić najpilniejsze długi, które opiewają na kwotę ponad 12 mln złotych, a jego łączne zadłużenie szacowane jest nawet na 80 mln zł.

Wisła na skraju przepaści

Tylko nowi właściciele mogli uratować Białą Gwiazdę przed likwidacją. Udało się ich znaleźć dosłownie w ostatniej chwilę, choć rosną wątpliwości, czy są oni w stanie wyłożyć potrzebne środki. W piątek rozwiać te wątpliwości przyjechali do Krakowa – Francuz kambodżańskiego pochodzenia Ly Vanna i Szwed Mats Hartling. Pierwszy poprzez luksemburski koncern Alelega przejął 60 proc. akcji, a drugi 40 proc. poprzez brytyjski Noble Capital Partners Ltd. Jeśli do 28 grudnia spłacą najpilniejsze długi będą nowymi właścicielami klubu. Obaj przed meczem spotkali się z zawodnikami, a później zasiedli na trybunach stadionu im. Henryka Reymana, by oglądać hit Ekstraklasy.

Mecz Wisły z Lechem miał też jeszcze dodatkowy wymiar, a to ze względu na postać nowego szkoleniowca Kolejorza – Adama Nawałki. To właśnie w Wiśle stawiał on swoje pierwsze kroki jako piłkarz – najpierw w drużynie juniorskiej, a następnie w pierwszym zespole. Później był też szkoleniowcem Białej Gwiazdy, z którą zdobywał mistrzostwo Polski w sezonie 2000/01.

W pierwszej połowie obie drużyny stworzyły sobie dogodne sytuacje do zdobycia gola, ale żadna z nich nie potrafiła ich wykorzystać. Joao Amaral miał przynajmniej dwie okazje do zdobycia bramki, ale nie potrafił pokonać Mateusza Lisa. Z kolei w ekipie gospodarzy niezwykle aktywny był Marko Kolar, ale Chorwatowi zabrakło szczęścia by wpisać się na listę strzelców i do przerwy licznie zgromadzeni na stadionie kibice (22 491 widzów) nie zobaczyli żadnych bramek.

Strzał Portugalczyka zdecydował

W drugiej części gry pomimo świetnych interwencji Lisa – Lech w końcu znalazł drogę do bramki Wisły. W 75.minucie mocnym strzałem zza pola karnego pokonał go Pedro Tiba.

30-letni portugalski pomocnik, który w tym meczu był też kapitanem Kolejorza, dał tym samym trzy punkty swojej drużynie. Wisła miała szansę wyrównać, ale piękny strzał z dystansu Martina Kostala obronił w końcówce spotkania Matus Putnocky.

Lech Poznań po zwycięstwie awansował na trzecią pozycję w tabeli. Wisła Kraków znajduje się na 9. pozycji w Ekstraklasie.