Plebiscyt #sportowiec2018: wybraliście najlepszych sportowców minionego roku

Poznaliśmy najlepszych sportowców 2018, których wybieraliście państwo na Twitterze pod hasztagiem #sportowiec2018. Zwycięzcą plebiscytu okazał się mistrz olimpijski i triumfator Turnieju Czterech Skoczni Kamil Stoch. Podium uzupełnili sensacyjna triumfatorka z Pjongczangu Ester Ledecka oraz MVP mistrzostw świata w siatkówce Bartosz Kurek.
Od lewej: Ester Ledecka, Kamil Stoch oraz Bartosz Kurek (fot. Getty)

Kalendarz transmisji 2019. Te imprezy pokaże TVP!

1. Kamil Stoch (skoki narciarskie, Polska) – 265 punktów
Ma za sobą rok bliski perfekcji. Wywalczył trzecie w karierze złoto igrzysk, Kryształową Kulę Pucharu Świata, srebro mistrzostw świata w lotach. Zwyciężył też w Raw Air, Planica 7 i Willingen Five. Najważniejsze wydarzyło się jednak chyba 6 stycznia. Skoczek z Zębu stał się legendą wielce prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni – wygrał jako drugi zawodnik w historii wszystkie konkursy jednej edycji. Dominator, terminator.

Oko w oko: wywiad z Kamilem Stochem

2. Ester Ledecka (snowboard/narciarstwo alpejskie, Czechy) – 185 punktów
Na olimpijskim podium nie stają przypadkowe osoby, a złoto zdobywają tylko prawdziwi kozacy. Trzeba być wyjątkowym kozakiem, żeby wywalczyć dwa złote medale olimpijskie w... różnych dyscyplinach. Ona dokonała tego w Pjongczangu jako pierwsza w historii. Do spodziewanego triumfu na snowboardzie, dołożyła także sensacyjne zwycięstwo w narciarstwie alpejskim. Dodatkowo osiągnęła je jadąc na... pożyczonych nartach. Kilka dni temu została wybrana zawodnikiem roku w Czechach, a w naszym plebiscycie zajęła 2. miejsce.

Ester Ledecka (fot. Getty)

3. Bartosz Kurek (siatkówka, Polska/Stocznia Szczecin/ONICO Warszawa) – 130 punktów
Przed mistrzostwami świata wielu kibiców miało obawy, czy podoła roli atakującego reprezentacji Polski na mistrzostwach świata. Wszelkie wątpliwości rozwiał w wielkim stylu i poprowadził biało-czerwonych do złotego medalu. Znakomitą grą zasłużył na miano najbardziej wartościowego zawodnika turnieju oraz nagrodę najlepszego siatkarza Europy. Obok takich osiągnięć kibice nie mogli przejść obojętnie.

Bartosz Kurek: spóźniłem się cztery lata, ale już jestem na tej imprezie
Bartosz Kurek kończy finał – Polacy mistrzami świata! [komentarz Piotra Dębowskiego]
Kurek znowu trafił na Antigę. "Dotarliśmy się z trenerem"
Kurek nadzieją dla ONICO Warszawa? Nowy klub mistrza świata

Na kolejnych miejscach uplasowali się przedstawiciele siedmiu dyscyplin z ośmiu krajów. Praktycznie do końca głosowania trwała zacięta rywalizacja o czwarte miejsce, które przypadło ostatecznie Luce Modriciowi. Tuż za zdobywcą Złotej Piłki znaleźli się Lewis Hamilton i Novak Djoković.