tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Trener i zawodnicy po występie w Hiszpanii: młodzi dostaną szansę, tylko...

Po sobotnim zwycięstwie z Arabią Saudyjską, polscy piłkarze ręczni zajęli trzecie miejsce na rozgrywanym w Hiszpanii turnieju towarzyskim. Trener Przybecki miał okazję do przetestowania kilku młodych zawodników. O to, jak reprezentanci i szkoleniowiec oceniają ostatnie spotkania i kto jest liderem kadry pytała Sylwia Michałowska.
Piotr Przybecki pod wrażeniem gry w obronie. "Widzę ogromne zaangażowanie chłopaków"
(fot. PAP/RFEBM/Alvaro Bermejo)

Szwedzka piłkarka ręczna kończy karierę i... zmienia płeć

Piotr Przybecki o…
…młodych zawodnikach, którzy się wyróżnili
Z jednej strony ból głowy, a z drugiej bardzo fajnie – pojawiły się alternatywy i jest dużo do myślenia. Trochę pewności siebie daje też to, że zagraliśmy lepiej w obronie.

…"pewniakach" w kadrze
Jeszcze co prawda gramy ze Szwajcarami, ale paru chłopaków swoim zaangażowanie, podejściem, sercem i współpracą na boisku pokazało, że wcale nie będzie łatwo ich przeskoczyć. Mówię to w kontekście tych zawodników, których nie było na tych zgrupowaniach.

…odmłodzeniu reprezentacji
To jest trochę spowodowane kontuzjami, ale niektóre decyzje są też przemyślane. Powołanie Olejniczaka nie polega tylko na tym, żeby pokazać, że chłopak z SMS-u przyjechał i sobie zobaczy jak to wygląda na poziomie reprezentacji. On jest dobry na nogach, jest szybki, jest wytrzymały, potrafi wytrzymać w obronie. Z tego powodu jest na boisku. Mam nadzieję, że to będzie też przyczynek dla innych młodych chłopaków. Będziemy im dawać szansę, tylko muszą wznieść się na wyższy poziom.

Kamil Syprzak po turnieju w Hiszpanii: momentami gramy... przebojowo

Kamil Syprzak o…

…ostatnich meczach reprezentacji Polski
Na turnieju w Hiszpanii zajęliśmy trzecie miejsce na cztery drużyny, także... było podium (śmiech). Na pewno mamy materiał do analizy. Było wiele naprawdę pozytywnych aspektów. Myślę, że niektórzy z nas nawet nie spodziewali się takich przebojowych akcji reprezentacji Polski. W niektórych momentach naprawdę mogliśmy być z tej gry zadowoleni.

…grze w obronie
Jestem teraz w ciężkim okresie. Śmiałem się z trenerem, że po meczach czułem się zmęczony. Wynika to z tego, że nie jestem przygotowany na tak długą grę. Dałem z siebie wszystko i myślę, że to było widać przed telewizorami. Sam jestem z siebie zadowolony. Pomimo że dawno nie grałem w obronie, to jednak wytrzymałem rytm meczowy i pomogłem w niektórych momentach reprezentacji. Pokazałem trenerom, że mogą na mnie liczyć zarówno w obronie, jak i ataku.

…współpracy z kolegami
Na pewno w kilku sytuacjach doszło do nieporozumień między nami. To wynika z tego, że nie mieliśmy za dużo czasu, żeby przetrenować ze sobą grę obronną. Dużo ze sobą rozmawialiśmy. Jak wiadomo komunikacja z Denisem [Szczęsnym – przyp. red.] jest trochę utrudniona, ale bardzo dobrze rozmawia po angielsku. Podczas meczu staraliśmy się wydawać do siebie krótkie komendy w języku angielskim. Ale nie odpuszczamy mu i ciśniemy go z językiem polskim.

…rozgrywających kadry
Chłopaki nie mieli łatwego zagrania, bo w kilka dni musieli nauczyć się wszystkich zagrywek, które mamy. Do tego później musieli wiedzieć kto i gdzie ma stać na boisku i jak się poruszać, bo to oni są odpowiedzialni za grę reprezentacji. Było kilka momentów, w których się zawahali. Powinni podejmować jeszcze pewniejsze decyzje, bo to na nich musi spoczywać ciężar gry. W momentach nerwowych, których było sporo w tych meczach, nagle zaczyna się gubienie piłek. Oni powinni wziąć reprezentację w garść i uspokoić grę.

…liderze reprezentacji
Liderów jest kilku. Miałem takie uczucie, gdy byłem na boisku, że rzeczywiście muszę bardziej wesprzeć zespół, bo jestem bardziej doświadczonym zawodnikiem i wiem, że chłopacy tej pomocy potrzebują. Dawałem z siebie wszystko w każdym momencie spotkania i nawet, gdy brakowało tchu, starałem się z nimi rozmawiać bez przerwy. Nie nazwałbym siebie liderem reprezentacji, ale jeśli chłopacy potrzebują jakiejś pomocy, zawsze mogą na mnie liczyć.

…tym, co działo się po meczu z Izraelem
Mieliśmy czas, żeby poukładać sobie wszystko w głowie. Ja po tym meczu byłem bardzo zły – z różnych powodów, nie tylko z powodu wyniku. Był taki moment, kiedy usiedliśmy w szatni i każdy z siebie wyrzucił ten "syf", który mu zalegał. Myślę, że to nam było potrzebne. Teraz współpraca zaczęła wyglądać coraz lepiej i to jest ta droga, którą powinniśmy podążać. Szczerość wobec siebie jest ważna.

Arkadiusz Moryto: mamy potencjał! Nie wiedziałem, że możemy tak grać

Arkadiusz Moryto o…

…występie Polaków na turnieju w Hiszpanii
W tym zespole drzemie ogromny potencjał. Odkryliśmy rzeczy, o których sami nie wiedzieliśmy, że możemy grać. Uważam to za duży plus meczu z Hiszpanami. Ten turniej wyszedł nam nawet lepiej, niż ten w Opolu.

…analizie swojej gry
Wieczorem, przed spaniem, oglądam mecz i patrzę co zrobiłem źle. Tak samo w głowie. Ale rano już nie myślę o tym – jest następny mecz, trzeba się do niego przygotować i staram się zapamiętać te najlepsze rzeczy.

…liderze reprezentacji
Myślę, że lider sam się pokaże na boisku. Z czasem będzie widać tego lidera i nie będzie się trzeba o niego pytać, bo będzie to widać na parkiecie.

…różnicy między poziomem między VIVE a kadrą
Nie myślę o tym. Tak naprawdę VIVE prezentuje poziom międzypaństwowy i w kadrze tak samo. Myślę, że poziomy są zbliżone i trzeba podchodzić do tego tak samo.

…tym, czego nauczył się w VIVE
Odpowiedzialności za to, co robię na boisku. Nie ma nieprzemyślanych rzeczy i swoich wymyślonych zagrań. Wszystko od A do Z jest zaplanowane.

…tym, co kadra ma do poprawy przed najbliższymi meczami ze Szwajcarią
Cały czas katujemy atak pozycyjny, bo widzimy tam duże braki. Chcemy wypaść w nim jak najlepiej

Piłka ręczna, turniej towarzyski (Palencia): Polska – Arabia Saudyjska [SKRÓT]
Piłka ręczna, turniej towarzyski (Palencia): Polska – Hiszpania [SKRÓT]
Piłka ręczna, turniej mężczyzn (Palencia): Polska – Białoruś [SKRÓT]

podobne informacje

Czy kadra Wenty mogła osiągnąć więcej? We wtorek film dokumentalny w TVP Sport

Reprezentant Polski zostaje w Niemczech. Nowa umowa Denisa Szczęsnego

Film dokumentalny "Orły Wenty" – wspomnienia bohaterów MŚ w Chorwacji [WIDEO]

Bielecki ogolił głowę, a Jaszka złamał rękę. 10 lat temu Polacy zdobyli brąz MŚ w Chorwacji