tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Alpejski PŚ: zwycięzca giganta w Beaver Creek zdyskwalifikowany

Niemiecki narciarz Stefan Luitz został pozbawiony pierwszego w karierze – i dotychczas jedynego – zwycięstwa w alpejskim Pucharze Świata. 26-letniego zawodnika zdyskwalifikowano za wdychanie tlenu z butli podczas slalomu giganta w amerykańskim Beaver Creek.
Stefan Luitz (fot. Getty Images)

Do złamania regulaminu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) doszło 2 grudnia. Między pierwszym a drugim przejazdem giganta Luitz wdychał w strefie startowej tlen, aby lepiej radzić sobie z rozrzedzonym powietrzem na wysokości około trzech tysięcy metrów nad poziomem morza.

Adwokat Niemca zapowiedziała, że jej klient odwoła się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS). Linia obrony będzie prawdopodobnie opierać się na fakcie, iż pod tym względem regulamin FIS nie pokrywa się z wymaganiami kodeksu Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), która nie uznaje wdychania tlenu za złamanie przepisów. FIS stwierdził natomiast, że nie karze Luitza za doping, a jedynie za złamanie regulaminu zawodów.

Luitz oraz Niemiecka Federacja Narciarska przyznali, że nie wiedzieli o istnieniu punktu 2.12 regulaminu FIS. Tłumaczenia te nie przekonały jednak podczas przesłuchania światowych władz narciarstwa alpejskiego, które odebrały alpejczykowi punkty oraz nagrodę pieniężną za zwycięstwo w tych zawodach PŚ.

Drugie miejsce w Beaver Creek tego dnia zajął Marcel Hirscher. Jeśli odwołania Luitza nie przyniosą rezultatu, Austriakowi zostanie zapisane 65. zwycięstwo w karierze. W historii alpejskiego PŚ więcej mają tylko Szwed Ingemar Stenmark – 86 oraz Amerykanka Lindsey Vonn – 82.

podobne informacje

Alpejski PŚ: zwycięzcy giganta w Beaver Creek grozi dyskwalifikacja

Alpejski PŚ: Stefan Luitz wygrał slalom gigant w Beaver Creek