tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Agnieszka Radwańska dostała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia od prezydenta Andrzeja Dudy

Agnieszka Radwańska dostała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia od Andrzeja Dudy. – Przeszła pani do historii polskiego i światowego tenisa – powiedział prezydent wręczając jej odznaczenie za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Polski w świecie.
Prezydent Andrzej Duda odznaczył Agnieszkę Radwańską
Od lewej: Agata Kornhauser-Duda, Agnieszka Radwańska i Andrzej Duda (fot. PAP/Leszek Szymański)

Australian Open: Świątek i Majchrzak poznali rywali w 1. rundzie

Finalistka Wimbledonu 2012 i była wiceliderka światowego rankingu jesienią ubiegłego roku zakończyła tenisową karierę. – Od 2005 roku, kiedy wygrała pani juniorski Wimbledon, byliśmy dumni z pięknie rozwijającej się kariery. Dziękuję za radość, za dumę, za sukcesy, za rozsławianie Polski w świecie – powiedział prezydent Duda, któremu podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda.

29-letnia Radwańska, która jest uznawana za najlepszą polską tenisistkę w historii, po raz drugi została doceniona przez prezydenta RP. W 2013 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia sportowe oraz za działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu. Sześć lat temu zaś znalazła się w gronie wyróżnionych przez ministerstwo spraw zagranicznych Odznaką Honorową "Bene Merito", nadawaną obywatelom polskim oraz obywatelom innych państw za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Pochodząca z Krakowa zawodniczka wygrała 20 turniejów WTA. Najbardziej prestiżowy był sukces w kończącej sezon imprezie masters - WTA Finals w 2015 roku. Poza finałem na londyńskiej trawie, do jej największych sukcesów w zawodach tej rangi zalicza się również dwukrotne dotarcie do półfinału Australian Open (2014 i 2016) i Wimbledonu (2013 i 2015).

Agnieszka Radwańska: człowiek do takich odznaczeń jak Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski nie jest przygotowany

podobne informacje

Agnieszka Radwańska odbierze odznaczenie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy

2018 rok w tenisie. Król Djoković, skandalistka Serena i pożegnanie Radwańskiej. Wyjątkowy sezon!

Marek Szkolnikowski, szef TVP Sport o Ekstraklasie, Kubicy i Radwańskiej

Nagrody Sportowe "PR": Stoch, Radwańska i siatkarze w gronie laureatów