MŚ 2019 piłkarzy ręcznych: potęgi pokazały moc. Francuzi czekają na powrót Karabaticia

Niemcy, Norwegia, Dania i Francja nie zwalniają tempa na mistrzostwach świata 2019 piłkarzy ręcznych. Cztery potęgi światowego szczypiorniaka odniosły w sobotę drugie zwycięstwa w turnieju. Wszystkie wygrały wysoko i przekonująco, choć broniący tytułu Trójkolorowi męczyli się nieco z Serbami. Wiele wskazuje jednak na to, że już wkrótce zyskają ogromne wsparcie...
Mikkel Hansen poprowadził Danię do kolejnego triumfu (fot. PAP/EPA)

MŚ 2019: bomba, parada i kontra. Tak Angola pokonała wicemistrza [WIDEO]

Zacznijmy jednak od największych wygranych dnia, czyli Chilijczyków. Zespół Mateo Garraldy sensacyjnie pokonał Austriaków 32:24 i niespodziewanie włączył się w ten sposób do rywalizacji o awans do drugiej rundy. Wszystko wskazuje na to, że decydującym meczem dla graczy z Ameryki Południowej będzie poniedziałkowe starcie z Tunezją.

Rasmus Lauge Schmidt (fot. PAP/EPA) Tunezją, która po wysokiej porażce z Norwegią, w sobotę równie wysoko uległa Duńczykom. Współgospodarze mundialu są na starcie turnieju w świetnej dyspozycji – dwa dni temu rozbili Chile 39:16, a teraz zwyciężyli 36:22. Mecz zaczęli od mocnego uderzenia w postaci prowadzenia 14:2.

Równie solidnie rywalizację z Brazylijczykami rozpoczęli Niemcy, którzy przez 25 minut dali sobie rzucić tylko pięć goli i wygrywali 14:5. W drugiej połowie dobili przeciwnika i zwyciężyli 34:21. Pięć trafień dla pokonanych zanotował rozgrywający Orlen Wisły Płock Jose Guilherme de Toledo.

Jeszcze wyższym triumfem pochwalić mogą się Norwegowie, którzy słabiutkich Saudyjczyków rozbili 40:21. Pewną wygraną nad Koreą odniosła z kolei Rosja (34:27), a i Francuzi gładko zwyciężyli ostatecznie Serbów 32:21, choć przez pierwsze 20 minut obie drużyny szły łeb w łeb.

Wydarzenie dnia: powrót Króla

Wszelkie troski Trójkolorowych mogą już wkrótce minąć, bowiem w sobotę do drużyny dołączył Nikola Karabatić. 13-krotny medalista wielkich imprez (w tym dziewięć razy złoty!) styczniowy mundial miał zobaczyć w telewizji po tym, jak w październiku poddał się zabiegowi haluksa. Powrót 34-latka do gry przewidywany był na połowę lutego, a wszystko wskazuje na to, że na boisku zobaczymy go już w przyszłym tygodniu...

Liczby dnia:

2 – tyle zwycięstw w historii występów w fazie grupowej mistrzostw świata odnieśli Chilijczycy. W obu przypadkach pokonali zespoły z Europy – Białoruś (2017) i Austrię (2019)
17 – tyle goli po kontratakach rzucili w meczu z Arabią Saudyjską wicemistrzowie świata, Norwegowie. Zdobyli w ten sposób blisko połowę swoich bramek (17 z 40)
50 – procent skuteczności mieli w starciu z Saudyjczykami norwescy bramkarze Espen Christensen i Torbjorn Bergerud. Do spółki odbili 21 rzutów i zanotowali też sześć asyst

Norweski rozgrywający Espen Lie Hansen w akcji w meczu z Arabią Saudyjską (fot. PAP/EPA)

Co dalej?

W niedzielę drugie mecze w mistrzostwach rozegrają zespoły z grup B i D. Bez wątpienia najciekawszym starciem będzie rywalizacja Hiszpanów z Islandczykami, ale emocji nie powinno też zabraknąć m.in. w spotkaniu Kataru z Egiptem. Transmisje wszystkich meczów dostępne będą na SPORT.TVP.PL.