tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ 2019 piłkarzy ręcznych: trzy zespoły z kompletem punktów w drugiej rundzie

Występująca przed własną publicznością Dania oraz Chorwacja i Szwecja awansowały z kompletem punktów do drugiej rundy mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, których współgospodarzem są także Niemcy.
Piłkarze ręczni reprezentacji Szwecji (fot. PAP/EPA)

Wyniki i tabele MŚ piłkarzy ręcznych sprawdzisz tutaj

We wtorek awans do drugiej rundy zapewnili sobie broniący tytułu Francuzi oraz Niemcy z grupy A, a z C Dania i Norwegia. Dzień później dołączyły do nich Hiszpania i Chorwacja z grupy B oraz Szwecja i Węgry z D. W czwartek, na zakończenie zmagań w pierwszej fazie mundialu, stawkę uzupełniły drużyny z trzecich miejsc: Brazylia, Islandia, Tunezja i Egipt.

Już w pierwszym czwartkowym meczu grającej w Berlinie grupy A wyjaśniła się sprawa awansu Brazylii. Srebrni medaliści ubiegłorocznych mistrzostw Panamerykańskich, które odbyły się na Grenlandii, wygrali z połączoną reprezentacją obu Korei 35:26 i dołączyli do Francji i Niemiec, w pokonanym polu pozostawiając dwukrotnych triumfatorów MŚ (1993 i 1997) i turnieju olimpijskiego w 2000 roku w Sydney Rosjan oraz wicemistrza Europy z 2012 roku Serbię.

Pewni awansu Francuzi, w dodatku występujący ze świadomością, że rezultat tego spotkania nie będzie im wliczany do bilansu w drugiej rundzie, wygrali z Rosjanami 23:22.

Kibice reprezentacji Francji (fot. PAP/EPA) W grupie B w Monachium o zajęciu trzeciego miejsca, premiowanego awansem, decydowało bezpośrednie starcie Islandii z Macedonią. Mecz zgodnie z przewidywaniami był zacięty, wynik oscylował wokół remisu i dopiero w końcówce Islandczycy uzyskali dwubramkowe prowadzenie, które utrzymali do ostatniej syreny i wygrali 24:22.

Wielu emocji dostarczył mecz niepokonanych dotychczas mistrzów Europy Hiszpanów z Chorwatami. Lepsza okazała się drużyna bałkańska 23:19.

W Herning w grupie C awans do drugiej fazy przypieczętowali Tunezyjczycy, którzy odnieśli pewne zwycięstwo nad słabo spisującą się w Danii Austrią 32:27. Pojedynek dwóch zespołów, które do tej pory nie straciły punktu, czyli Danii z Norwegią, zakończył się zwycięstwem współgospodarzy turnieju 30:26.

Szybko wyjaśniła się też sytuacja w grupie D, w której przed czwartkową serią spotkań teoretycznie możliwość zajęcia trzeciego miejsca miały cztery drużyny. Jednak już w pierwszym pojedynku dnia swoją szansę wykorzystali Egipcjanie, którzy po wygranej z Angolą 33:28 pozbawili złudzeń również pozostałych rywali - wicemistrza świata z 2015 roku Katar i Argentynę.

Na koniec zmagań w Kopenhadze wicemistrzowie Europy Szwedzi po zaciętym boju pokonali Węgrów 33:30.

Tytułu bronią Francuzi, którzy przed dwoma laty w finale MŚ rozegranym w Paryżu okazali się lepsi od Norwegów 33:26. Polacy, którzy w dorobku mają jeden srebrny i trzy brązowe medale, nie zakwalifikowali się do finałowego turnieju pierwszy raz od 2005 roku.

Mecze o trzecie miejsce i o złoto zostaną rozegrane 27 stycznia w duńskim Herning, w hali Jyske Bank Boxen, która może pomieścić 15 tysięcy widzów.

podobne informacje

Bartosz Jurecki o MŚ 2019 piłkarzy ręcznych: Mikkel Hansen wzbudza podziw

MŚ 2019 piłkarzy ręcznych: Hansen najlepszy. Sześciu finalistów w Drużynie Gwiazd

MŚ 2019 piłkarzy ręcznych: pogrom w finale. Duńczycy mistrzami świata

MŚ 2019 piłkarzy ręcznych: brąz dla Francuzów. Karabatić bohaterem